Doğu Almanya'ya geri mi döndük?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Bu, sürekli olarak devam eden bir tartışma ve yakın zamanda CDU'nun Federal Meclis'teki parlamento grubu tarafından yeni bir ivme kazandırıldı. Artan Yahudi karşıtlığı ve özellikle gençler arasında aşırı sağcılığa sürüklenme konusunda bir şeyler yapmak istiyoruz ve yapmalıyız.

Sonuçta bu ideolojilerin en korkunç sonuçlara sürüklendiği bu ülkede böyle bir şeyin yeniden filizlenip çoğalabileceğini kabul etmek kolay değil.

Tek bir kurbanın akıbetini bile bilen, eski bir toplama kampına ya da Nasyonal Sosyalist bir anma alanına ayak basmış olan herkes, bu durumdan sonsuza kadar tedavi edilmelidir. Dolayısıyla bundan daha kolay bir şey olamaz. CDU'nun talebi, tüm Alman öğrencilerin toplama kampı anıtlarını ziyaret etmesidir. Sorun çözüldü. Ve bu konu gündeme getirilir getirilmez, harekete geçme konusunda yetkinmiş gibi davranan politikacılar tarafından bu tür araçsallaştırmaya karşı kendilerini savunan anıt yönetiminden tepki geliyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Bu sefer bir kişi dışarıda kaldı: Kültür bilimci ve Bavyera'daki Flossenbürg toplama kampı anıtının başkanı Jörg Skriebeleit. Berliner Zeitung'a da doğruladığı gibi, anma ziyaretlerinin müfredata zorunlu olarak entegre edilmesini destekliyor. “Ben ne meslektaşlarımı sırtından bıçaklamak istiyorum, ne de özgün olmak istiyorum. Ama her çeyrekte bir oynanıyormuş gibi hissettiren bir oyunun içinde her zaman yer almak istemiyorum. Ne anıtların neler başarabileceğine dair yanıltıcı beklentiler, ne de bu tür iddiaların anında reddedilmesi, bu yerlerde olup bitenlerin ve buraların sahip olduğu potansiyelin hakkını veremiyor.”

Jörg Skriebeleit, Flossenbürg toplama kampı anıtının başkanıAnma Kültürü Merkezi

Eğer tüm okullar kendi gruplarını oraya göndermek zorunda kalsaydı, anma yerlerinin kapasitesi aşılırdı. Bu basit bir hesaplama problemidir. Bunu sağlamak için örneğin uygun bir anıtın veya uygun bir tarihi mekanın ne olabileceği tanımı konusunda açılımların olması gerekiyor. Skribeleit açıklamasıyla herhangi bir talepte bulunmak istemiyor. Ancak şu açık: Böyle bir ziyareti eğitim açısından anlamlı kılacak yeterli personel yoksa, bu fikrin kötü olduğu anlamına gelmez, sadece yeterli paranın olmadığı anlamına gelir. Ancak bunlar, yalnızca gerçekte ne istediğinizi anladıktan sonra sorulması en iyi olan pratik sorulardır.

Böyle bir göreve kim itiraz edebilir?

Bavyera, lise ve ortaokullarda böyle bir devam zorunluluğunun halihazırda mevcut olduğu tek federal eyalettir. Skriefeleit, “Bununla ilgili iyi deneyimler yaşadık” diyor. “Fakat bu, yaş gruplarının iki saatlik zorunlu bir turdan geçmeye zorlandığı ve sonrasında arınmış ve daha iyi insanlara sahip olduğumuz anlamına gelmiyor.” “Görev” kelimesinin kendisi tartışmada basit bir terimdir. Skriebeleit, Bavyera müfredatında “zorunlu” kavramının bile yer almadığına dikkat çekiyor. “Müfredatlar artık bu şekilde çalışmıyor. Daha fazla yeterlilik beklentisi formüle edildi ve daha az eylem talimatı var.”

G9 müfredatı Nasyonal Sosyalizm öğrenme alanında hangi yetkinliğin beklendiğini okuyalım: “Öğrenciler, Nasyonal Sosyalist terör rejiminin ideolojisi, biçimi ve sonuçları ve onun insanlık dışı karakteriyle ilgilenerek özgür demokratik temel düzenimize bağlılığın değerini anlıyorlar. . Diğer şeylerin yanı sıra, Nasyonal Sosyalizmin kurbanları için yapılan tarihi bir gezinin parçası olarak.” Böyle bir göreve kim itiraz edebilir?

Flossenbürg toplama kampındaki gençler anma töreninde

Flossenbürg toplama kampındaki gençler anma törenindeThomas Dashuber/Flossenbürg Toplama Kampı Anıtı

Ancak teşvik sözü söyleniyor, zorunlu alarm tetikleniyor ve ardından Doğu Almanya'nın gençlerinden talep ettiği söylenen zorunlu olaylarla ilgili retorik beyin yıkama uyarısı geliyor. Öldürücü bir argüman, bu tür zorunlu ziyaretlerin getirilmesiyle çok da uzakta olmayan “devlet tarafından empoze edilen anti-faşizm”dir.

Hatta zorunlu muydu? Neredeyse her Doğu Almanyalı çocuk bir toplama kampını ziyaret etti. Ben 1986'da Sachsenhausen'deydim. Eğitim açısından bakıldığında bu, FDJ organizasyonu üyelerinin gençlik kutlamalarına hazırlandıkları gençlik derslerinin bir parçası olarak özellikle hassas bir olay değildi. Bu arada: Bu bekleniyordu ve belki de kendinizi sıkıntıdan kurtarmak için tavsiye edilebilirdi, ancak FDJ'ye katılma veya rütbe alma zorunluluğu yoktu, çoğu kişi için bu sadece toplantının bir parçasıydı – toplama kampı anıtlarını ziyaret etmek de dahil;

Olayın ideolojik yönüne aşinaydım ve duygusal olarak mesafeli durmamı sağladım. Anti-faşist kahramanların onurlandırıldığı hikayelerini pek dinlemedim, ayrıca sen zaten mavi gömlekli olarak sağ taraftaydın. Bunun dışında kampta sıkı bir yönetim vardı. Hücreler, saçlar, gözlükler, ayakkabılar, dişler, sayılar. Soyut kaldı; sınıf arkadaşlarım kesinlikle dikkatimi dağıttı. Programda, 1946 yılına ait, delilleri güvence altına almak için kaydedilen bir belge olan “Sachsenhausen Ölüm Kampı” filminin gösterimi de yer aldı. Ve bu beni gerçekten yakaladı.

Flossenbürg toplama kampı savaştan sonra kısmen inşa edildi ve mahkumların çalıştığı taş ocağı kullanılmaya devam edildi.  Burada bir restoranın da bulunduğu OSTI (Yukarı Pfalz Taş Endüstrisi) yönetim binası, Haberin Detaylarıda Wurmstein ocağı, 1960'lardan kalma bir fotoğraf.

Flossenbürg toplama kampı savaştan sonra kısmen inşa edildi ve mahkumların çalıştığı taş ocağı kullanılmaya devam edildi. Burada bir restoranın da bulunduğu OSTI (Yukarı Pfalz Taş Endüstrisi) yönetim binası, Haberin Detaylarıda Wurmstein ocağı, 1960'lardan kalma bir fotoğraf.Flossenbürg Toplama Kampı Anıtı

Ceset yığınları halinde üst üste yığılmış ölülerin görüntülerini bugüne kadar aklımdan çıkaramıyorum. Geziyi, temel güvenimin çoğunu kaybettiğim ve dünyanın karanlık ve insanların kötü olduğu konusunda kesinlik kazandığım önemli bir deneyim haline getirdiler. Bunu güzel bir hayat umuduyla nasıl bağdaştırırsınız? Ne büyük bir dayatma! Bu bir başlangıç gibi görünüyordu ve muhtemelen o zamanlar 14 yaşında olan beni, kırmızı ışıklar, yeminler, dans dersleri ve içki içmeyle tüm gençlik kutsama sirkinde yetişkine en yakın kişi yapan şeydi. Bu ezici şoku ve neden olduğu şeyleri kaçırmak istemiyorum.

Skriefeleit, “Tabii ki artık bu şekilde yapmıyoruz” diyor ama ne demek istediğimi biliyor. Flossenbürg, Saksonya sınırından çok uzakta değil ve Skriebeleit'e göre, Vogtland ve Batı Saksonya'daki okul sınıfları tarafından giderek daha fazla ziyaret ediliyor – ancak Özgür Saksonya Eyaleti'ndeki anıtın ziyaret edilmesi yalnızca tavsiye ediliyor, yani zorunlu değil, isteğe bağlı. Eski Doğu Almanya'dan gelen yaşlı ziyaretçiler, bazıları üzerinde olumlu etki yaratan, bazıları için ise travmatik olan benzer şoklardan bahsediyor.

Nazi suçlarının dehşeti

Kişi bunu nasıl, ne zaman ve hangi bağlamda öğrenirse öğrensin, gerçeğin kendisi travmatik bir potansiyele sahiptir. Nazi suçlarının dehşeti hafifletilemez. Dünyaya gelen herkes, Skriebeleit'in görevi de bu noktada olup bitenleri not etmelidir. Tekrardan kaçınmanın tek yolu budur. Anne-babalar ve öğretmenler çocuklarını bu durumdan kurtaramaz ve esirgememelidir, ancak onları bu durumla yalnız başına da bırakmamalıdırlar.

Skriebeleit şöyle diyor: “Çalışmamızda, somut olanın yerine tarihe yönelik bireysel yaklaşımlara öncelik veriyoruz: yerler, kurbanlar ve nesneler aracılığıyla.” Ziyaretçiler bilgiyle aşırı beslenmezler, bunun yerine yaklaşımları kendileri bulmaları gerekir. Örneğin, Flossenbürg'deki bazıları savaş sonrası dönemde inşa edilen mevcut yerleri keşfetmek için tarihi fotoğrafları kullanarak. Ya da kaşıklar ya da elektrikli çitlerdeki yalıtkanlar gibi arkeolojik buluntularla uğraşarak. Bir dereceye kadar, aynı zamanda öğrenci olabilecek mağdurlarla özdeşleşerek. Veya biyografik bağlantıları sorarak: Büyükannesi toplama kampında olan göçmen kökenli bir genç bulmak alışılmadık bir durum değil ve hikayeye bir tür akım akıyor. O zaman “Birlikte nasıl yaşamak istersiniz?” sorusu yeterli olur ve kendi şimdiki zamanınıza dokunan çok yakın ve somut bir sohbetin içinde olursunuz.

“Önce algı geliyor, bunun gibi bir anma yerini ziyaret etmenin sunduğu duyusal, somut, paylaşılan ve mevcut deneyim geliyor. Ziyaretçilerimizin algıladıklarının anlamını geliştirmelerine de destek oluyoruz.” Bunu başarmak için ziyaretçilerin ciddiye alınması çok önemli. Bu özel yerlerde özel insanlarla tanışmakla ilgilidir. Peki, bu algılamaları ve karşılaşmaları mümkün kılmak için okul binasını terk edip, olayın gerçekleştiği yere gitmeniz “gerekiyor”. Başka türlü işe yaramaması anlamında “zorunlu”.