David Guterson’ın Yeni Romanında, Ailenin Her Şeyi Bir Ceza Davası

Bakec

Member
SON VAKA
David Guterson tarafından

“Son Vaka”, bir günlüğün samimiyetine – ve bazen rastgeleliğe – ulaşan, hassas, yakından gözlemlenen ve genellikle şaşırtıcı bir romandır. Pek çok kişi tarafından büyülü “Sedirlere Düşen Kar”ın yazarı olarak tanınan David Guterson, romanının merkezine yine bir ceza davasını yerleştiriyor. Ancak Guterson’ın önceki kitabı gibi başka bir mahkeme salonu gerilim filmi bekleyen okuyucular beklentilerinin yükseldiğini görebilir. Bu romanda Guterson, bunu kimin, hatta neden yaptığını gerçekten yazmıyor. Konusu aile sevgisidir ve sessiz tutkuları okuyucuyu sabit, hızlı bir akım gibi yakalar.

İsimsiz anlatıcı bir kurgu yazarıdır – ya da öyleydi. Dediği gibi, “Uzun zamandır yapıyorum, artık ilgilenmiyorum, hayatta başka şeyler var, kendimi tekrar ediyor olurdum – bunun gibi düşüncelerin davetsiz, beklenmedik, ısrarcı ve kemirici, kafamda hızla çoğalıyordu ve kurgu yazma dürtüsüne önce biraz daha ağır bastı, böylece alışkanlıkta kaldım, ama sonra çokça, öyle ki bıraktım. ”

Kız kardeşinin sahip olduğu bir kafede çay yudumlamak ve kitap okumaktan başka yapacak pek bir şeyi olmayan eski yazarın mazereti kalmaz, 83 yaşındaki babası Royal, halen avukatlık mesleğini icra ederken, arabasını kırar ve oğlundan bunu yapmasını ister. onu işe götür. Enkaz halindeki araba gıcırdayan bir otoriter kolaylık gibi görünse de, oğlunun, sonuna yaklaşırken babasının profesyonel hayatını yakından gözlemleme şansına değer verdiğini çok geçmeden anladık.

Bu nedenle Royal, Seattle’ın kuzeyindeki sakin Skagit İlçesine, potansiyel bir pro bono müşterisini ziyarete gittiğinde ona eşlik ediyoruz. 41 yaşındaki yedi çocuk annesi Betsy Harvey, “gözleri şiddetli bir öfkeyle parlıyor” ve kocası Delvin, dindar ve Tanrı’nın bir ebeveynden ne beklediğine dair kendi yorumlarını barındırıyor. Birlikte, Etiyopya’dan evlat edindikleri ve maruz kalarak ölümüne sebep oldukları iddia edilen altıncı sınıf kızı Abeba’ya acımasızca acımasız disiplin uygulayan çirkin ve yürek burkan bir suçla suçlandılar. Hücumun itici doğasına rağmen, Royal imza attı. “Birini kanunları çiğnediği için değil de iğrenç olduğu için mahkum ederseniz, bir diktatörlükte de yaşayabilirsiniz. Ve bunu kim istiyor?”

Sonunda, oğul sadece babasının şoförü değil, aynı zamanda Bayan Harvey’in savunmasını hazırlayan baş müfettişi olur. Royal’in Betsy Harvey’in kızının sadece “bizden nefret ettikleri için Hristiyan ve beyaz olduğumuz için” suçlandığını söyleyen annesiyle yaptığı röportaja katıldı. Anlatıcı, bir roman için doğru ayrıntıyı aradığı bir oyunla Delvin’in çalıştığı Boeing fabrikasını ziyaret eder. Orada, anlatıcımız, değirmenci meslektaşlarının Delvin’i sağlam bir işçi olarak gördüklerini, ancak başkalarına baskı yapmaya çok hevesli olan katı ve aşırı dini görüşleri olan bir adam olarak gördüklerini öğrenir. Ve Royal’in bir flash sürücüden nasıl veri çıkarılacağı hakkında hiçbir fikri olmadığı için, anlatıcı Abeba’nın acı dolu tarihini gözden geçiriyor: Amcası onu ıstırap içinde bırakan, ancak Amerika’nın “daha iyi bir şey” vaadini sunduğuna dair tanıdık inançla, ilgi çekici ve yetenekli bir kızdı. hayat. ”

Ne yazık ki, evlat edinen ebeveynleri tarafından Abigail olarak yeniden adlandırılan küçük kızın bulduğu şey bu değil. Guterson, Abigail’in nasıl sık sık yemek yemediğini, bir dolapta yaşamaya zorlandığını, periyodik olarak sıhhi tesisat teliyle dövüldüğünü ve bir gece ölünceye kadar soğukta çıplak yürürken sonunda görmezden gelindiğini gösteren canlı ve yürek burkan bir tanıklık sunuyor.

Guterson, böyle şeyler olduğunda insanların “Telefon rehberini yazsa bile onu okurdum. ” Her cümlenin zarif bir ağırlığı ve ölçüsü vardır ve açıklamalarını göz alıcı ama asla gösterişli olmayan ince bir zekayla aydınlatır. Royal’in evi “kalıcı olarak kapatılmış bölmeleri olan başarısız pencerelerle dolu ve düzensiz bir şekilde budanmış çalılarla çevrili. Guterson ayrıca, pek çok Amerikalının siyasi yelpazenin her iki tarafından da katılmaya yetkili olduğunu düşündüğü siyasi rantlar için mükemmel bir kulak sergiliyor.

Yine de, tüm bu tesadüfi zevkler için, romanın ilk yüzde 70’inin Harveys’in davasının ayrıntılarına bu kadar yakından yontulmasıyla, davanın ani bir şekilde sona ermesi ve davanın yalnızca geçen bir söz alması şaşırtıcı, hatta kafa karıştırıcıdır. kalan sayfalarda. Yavaş yavaş, bu romanın hiçbir zaman Harvey’lerle, Abeba’yla ya da bir davanın sonucuyla ilgili olmadığı anlaşılır. Kitap Royal hakkında. Son davası çok önemli çünkü yapmak istediği şey bu, günlerinin azaldığını bilse de. Royal, oğluna şöyle diyor: “Ölüm döşeğindeyken daha fazla çalışmış olmayı dilemeyeceksin, gün batımını izlemek için Zanzibar’a gitmiş olmayı dileyeceksin, diyen insanlar olduğunu biliyorum. Ve sevdiklerinizi daha çok sevdiniz. ’ … Pekala, Zanzibar hakkında tartışmayacağım, ama insanları sevmeye gelince, bu iş ile birbirini dışlamak zorunda değil, değil mi?” Sessiz argüman, Royal gibi insanların profesyonel yaşamlarına hayat veren değerlerin ve tutkunun, diğerlerinin neden onlara taptığının ayrılmaz bir parçası olduğudur.

“Son Vaka” birden çok gerçek dünya kaynağına sahiptir. Bir yazarın notunda Guterson şöyle yazıyor: “2011’de Wash., Skagit İlçesinde bir aile tarafından evlat edinilen bir kız, hipotermiden öldü. İki yıl sonra … [üvey anne babasının] duruşmasına katıldım ve hem ABD’de hem de Etiyopya’da araştırma ve röportajlar yaptım. “Kurgusal vaka ile gerçek vaka arasındaki çarpıcı benzerliklere rağmen Guterson, “bunların sadece paralellikler olduğunu, gerçeğin kendisi olmadığını söylüyor. ” Belki de Royal ve Guterson’ın 2013’te ölen Seattle’da saygın bir ceza savunma avukatı olan babası Murray arasındaki paralellikler için aynı şeyi söylerdi. Gerçekten de, kurgudan vazgeçen anlatıcımız bile bir vekil olabilir. Bu kitaba kadar on yılda bir roman yayınlamamış olan Guterson.

Yine de Guterson’ın kurgusal olmayan unsurları bir hayal gücü çalışmasıyla birleştirmeyi seçmesi, yaratıcı eylemlerin gücüne, özellikle de anlaşılmaz olayların şokundan anlam çıkarma yeteneklerine övgüde bulunuyor gibi görünüyor.

Nihayetinde, “Son Vaka”nın merkezindeki gizem masumiyet veya suçlulukla ilgili değil, bir ailenin derin bağlılıklarının bir diğerinde nasıl nefes kesen zalimliğin yanında durabileceğiyle ilgili. Cevabın bir kısmı, Guterson’un önerdiği gibi, bazı Amerikalıların bir zamanlar topluluklarımızı birbirine bağlayan ortak sessiz nezaket duygusundan ziyade, bugün amansız bir öfke ve şikayet halinde yaşamak için kendilerini özgür hissetme derecesidir.