Darboğaz Testi Nasıl Yapılır? Online ve Programlı Prosedürler

anlatamadım

New member
Tüm bilgisayarlar vakit ortasında eskir. Yaklaşık beş yıllık bir müddetç sonunda bilgisayarınızın artık eski performansında olmadığını görürsünüz en azından biraz güçlensin diye kimi donanımları değiştirmek isteyebilirsiniz. Lakin yeni donanım ile var olan eski donanımlarınız içinde uyum şayet olmazsa boşa masraf yapmış olursunuz. İşte bu iki donanım içindeki ahengi tahlil etme metoduna darboğaz testi deniyor.

Darboğaz testi genel olarak ekran kartı ile işlemci içindeki ahengi tahlil ederek muhakkak bir oran verir. Zira yeni donanımınız en yüksek performansı sunuyor olsa bile şayet var olan donanımlarınızla uyumlu çalışmıyorsa hiç bir işe yaramaz. Bu niçinle darboğaz testini yeni bir donanım almadan evvel yapmalısınız. Gelin darboğaz testi nedir, nasıl yapılır yakından bakalım ve uygulayabileceğiniz online ve programlı halleri bakılırsalim.

Darboğaz testi nasıl yapılır?

• Yöntem #1: GPU Check internet sitesi üzerinden darboğaz testi yapma
  • Yöntem #2: PC Builds internet sitesi üzerinden darboğaz testi yapma
  • Yöntem #3: MSI Afterburner programı ile darboğaz testi yapma
  • Yöntem #4: nazaranv Yöneticisi üzerinden darboğaz kontrolü
Öncelikle, darboğaz testi nedir?

Darboğaz testi, iki farklı donanım içindeki ahengi tahlil ederek bir arada çalışmaları durumunda ortaya çıkan performans oranını gösteren bir tıp algoritmadır. Genel olarak ekran kartı ve işlemci içinde yaşanan uyumsuzluk kaynaklı darboğaz olarak isimlendirilen performans kaybı durumunu ortaya çıkarmak için kullanılır. Online olarak darboğaz testi yapabileceğiniz internet siteleri ve bilgisayarınıza indirerek kullanabileceğiniz programlar vardır.

Darboğaz oranı kaç olmalı?

Bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz yazılımlara ve oynamak istediğiniz oyunlara göre performans durumu değişiklik gösterse bile yüzde 10, en çok yüzde 15 oranında bir darboğaz kabul edilebilir. Fakat bundan fazlası olduğu vakit bilgisayarınız hissedilir derecede darboğaz yaşayacak ve bu da asla istediğiniz performansı sunmayacaktır.

Darboğaz testi nasıl yapılır? Online ve programlı formüller:

Yöntem #1: GPU Check internet sitesi üzerinden darboğaz testi yapma:

• Adım #1: Buradaki ilişki üzerinden GPU Check internet sitesini açın.
  • Adım #2: First Combination kısmını bulun.
  • Adım #3: Kullanmakta olduğunuz ekran kartını seçin.
  • Adım #4: Kullanmakta olduğunuz işlemciyi seçin.
  • Adım #5: Desired Quality Settings seçeneklerini düzenleyin.
  • Adım #6: Second Combination kısmını bulun.
  • Adım #7: Satın almayı planladığınız ekran kartını seçin.
  • Adım #8: Kullanmakta olduğunuz ya da satın almayı planladığınız işlemciyi seçin.
  • Adım #9: Compare butonuna tıklayın.
GPU Check internet sitesi üzerinden darboğaz testi yapma tekniğini uygulamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. İstenilen ayrıntıları girdikten daha sonra sistem birkaç saniye ortasında darboğaz testi yapacak ve sonuçları bilgileriyla size sunacaktır.

Yöntem #2: PC Builds internet sitesi üzerinden darboğaz testi yapma:

• Adım #1: Buradaki temas üzerinden PC Builds internet sitesini açın.
  • Adım #2: Mevcut ya da test etmek istediğiniz işlemci çeşidini seçin.
  • Adım #3: Mevcut ya da test etmek istediğiniz ekran kartı modelini seçin.
  • Adım #4: Mevcut ya da test etmek istediğiniz RAM kapasitesini seçin.
  • Adım #5: Calculate butonuna tıklayın.
PC Builds internet sitesi üzerinden darboğaz testi yapma tekniğini uygulamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. PC Builds internet sitesi işlemci ve ekran kartının yanı sıra RAM kapasitesi üzerinden de bir kıymetlendirme yaptığı için aldığınız sonuçlar fazlaca daha sağlıklı olacaktır. İstenilen ayrıntıları girdikten daha sonra sistem birkaç saniye ortasında darboğaz testi yapacak ve sonuçları bilgileriyla size sunacaktır.

Yöntem #3: MSI Afterburner programı ile darboğaz testi yapma:

• Adım #1: Buradaki irtibat üzerinden MSI Afterburner programını indirin.
  • Adım #2: Yükleme belgesini çalıştırın ve suramı tamamlayın.
  • Adım #3: Bilgisayarınızın tam performansta çalışmasını sağlayacak bir yazılım ya da oyun açın.
  • Adım #4: MSI Afterburner bu sırada işlemci ve ekran kartı performansını tahlil edecek.
  • Adım #5: Program üzerinden tahlil sonuçlarını gorebilirsiniz.
MSI Afterburner programı üzerinden darboğaz testi yolunu uygulamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. MSI Afterburner, online darboğaz testlerinden farklı olarak yalnızca var olan donanımlarınız içindeki ahengi tahlil eder. Bu tahlil neticelerina nazaran yeni bir donanım alıp almamanız gerektiğini bakılırsabilirsiniz.

Yöntem #4: bakılırsav Yöneticisi üzerinden darboğaz denetimi:

• Adım #1: Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki misyon Yöneticisi sayfasını açın.
  • Adım #2: Performans sekmesini genişletin.
  • Adım #3: Bilgisayarınızın tam performansta çalışmasını sağlayacak bir yazılım ya da oyun açın.
  • Adım #4: bakılırsav Yöneticisi sayfasındaki Performans sekmesi üzerinden darboğaz denetimi yapabilirsiniz.
nazaranv Yöneticisi üzerinden darboğaz denetimi usulünü uygulamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Bu prosedürü uygulayarak oldukca ayrıntılı olmasa bile var olan donanımlarınız yaptığınız süreçler sırasında darboğaz yaşayıp yaşamadığını bakılırsabilirsiniz.

Darboğaz olup olmadığı nasıl anlaşılır, sonuçlar ne manaya geliyor?

Darboğaz testi sonuçları kullandığınız tekniğe bakılırsa değişiklik gösterse bile yüzde 10 – 15’lik bir oranın ülkü olduğunu aklınızdan çıkarmayın. GPU Check internet sitesindeki darboğaz testi neticelerinda gördüğünüz CPU Impact on FPS bedeli pek değerlidir. İşlemcinin ekran kartı üstündeki tesirleri ve oyundaki FPS kıymeti tesirleri bu neticelerinda görülür.

Her test kararı darboğaz yüzdesi vermez. Bunun yerine işlemcinin ve ekran kartının kullandığı belleği paylaşır. Örneğin işlemcinin ekran kartı üzerinden yüzde 85 ve üzeri bellek kullanımı olumsuz bir durumdur. Ekran kartının işlemcide yüzde 40 ile yüzde 60 ortası bir bellek kullanımı olağan kabul edilebilir.

Benzer bir durum RAM kullanmasında da geçerlidir. Bir işlemci ya da ekran kartı ne kadar epeyce RAM kullanıyorsa performansı bir o kadar etkileyecek demektir. Tüm bunlar bir ortaya geldiği vakit ise bilhassa oyunlarda ve ekran kartını faal olarak kullanan yazılımlarda büyük performans kayıpları yaşamanız işten bile değildir.

Bilgisayar donanımları içindeki ahengi tahlil eden darboğaz testi nedir, nasıl yapılır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak darboğaz testi yapmak için uygulayabileceğiniz metotlardan bahsettik. Donanımlar hakkındaki en yanlışsız bilgiler için üretici firmalar ile bağlantıya geçebilir ve birden çok sistemde darboğaz testi yaparak en sağlıklı sonuçları aldığınızdan emin olabilirsiniz.