Çıtır Lahmacun (Evde Fırın Lezzeti)

AliDayı

New member
Çıtır Lahmacun (Evde Fırın Lezzeti) Tanımı İçin Gereçler

Hamuru için;

• 1 su bardağı su
  • Yarım su bardağı süt
  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 3/4 (bir yarım+bir çeyrek) su bardağı un/duruma bakılırsa değişebilir
İç harcı için:

• 250 gram kıyma (tam yağlı)
  • 1 adet büyük kapya biber
  • 3 adet koyu yeşil biber
  • 3 adet domates
  • 3 diş sarımsak
  • 1 küçük uzunluk soğan
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı salça
Çıtır Lahmacun (Evde Fırın Lezzeti) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle hamurumu için tüm materyalleri ekleyip epeyce hoş bir biçimde yoğuralım ele yapışmayan bir hamur olmalı.
  2. Hamurumuzu yoğurduktan daha sonra sekiz adet beze yapıp kenarı alalım.
  3. sonrasındasında iç harca geçelim, ben kıyma hariç tüm malzemeyi rondodan geçirerek yaptım lakin eğer elimizde imkan var ise minik minik doğrayarak iç harcını hazırlarsak daha lezzetli olacaktır.
  4. Cıvık ve yavaşça sulu bir yapısı olacak o kıvama gelince karıştırmayı bırakalım ve içine kıymayı ve baharatları ekleyip güzelce yoğuralım.
  5. Birbirini yeterlice bulduktan daha sonra üstünü kapatıp kenara alalım.
  6. Akabinde bir bezeyi tezgaha alalım be oklavayla açalım yuvarlak ya da uzun büsbütün size bağlı mümkün olduğu kadar ince olsun tadı daha lezzetli oluyor.
  7. Açtığımız bezemizin içine kâfi ölçüde iç harcımızdan ek edip her yerine eşit ölçüde yayalım.
  8. Ve elimizle hafifçeçe kenarlardan çekiştirip biraz daha açalım.
  9. Ben fırın taşında pişirdim bunun için fırınımı öncesinden 250 derecede ısıtmıştım,.
  10. Yaptığım lahmacunu küreğini yavaşça unlayıp üstüne yerleştirip fırın taşına alıp pişirdim, bu türlü olunca epey kısa müddette pişiyor.
  11. Öteki türlü fırın taşınız yoksa ocak üstünde yahut fırın tepsisinde de yapabilirsiniz.
  12. Ocak üstü için; a ocağın üstüne koyduğumuz yanmaz yapışmaz tavamızı ısıtalım ısıttığımız tavamızda iç harcını koyduğumuz lahmacunun yerleştirelim ve kapağını kapatalım.
  13. Kapağı kapalı beş 6 dakika kadar pişirelim.
  14. sonrasındasında kapağını açıp 5 dakikada o şekilde pişirelim.
  15. Büsbütün kapağı açık şekilde pişirmeyelim yoksa çok kuru olur ve istediğimiz üzere pişmez.
  16. Altını konturol ettikten daha sonra pişen lahmacunu ocaktan alalım ve diğerlerinde birebir şekilde yaptıktan daha sonra sıcak sıcak servis edebiliriz.
Afiyet olsun????????.

Çıtır Lahmacun (Evde Fırın Lezzeti) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı