BVG ilk isimleri söyler ve Yılbaşı Gecesi tartışmasını çökertir

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ev
çekişme
Emma, Azra, Zelia: BVG ilk isimleri söyler ve Yılbaşı gecesi tartışmasını çökertir

BVG işe alma kampanyası, Yılbaşı Gecesi suçlularının isimlendirilmesi konusundaki ayrımcı gerekliliğe soğukkanlı ve neşeli bir şekilde karşı çıkıyor. Tartışmaya bir katkı.

Ulrich Seidler

Çeşitlilik kampanyası ile otobüs

Çeşitlilik kampanyası ile otobüsEmmanuel Devam

İlk isimler sihirlidir. Bazı ardıllık kurallarına göre atanıp atanmadıkları veya ebeveynler tarafından tesadüfen seçilip seçilmedikleri. Sanki çocuk bu isme alışır, onu kabul eder, kendi bireyselliğiyle deforme eder, öyle ki isim artık başkalarına yakışmaz ya da en azından bir başkası aynı ismi taşıdığında kısa bir rahatsızlık olur. Aynı isim mi? Yoksa aynı harfler mi? Yazı işleri konferansında konut skandalıyla Uli’nin ilgilendiğinin her söylenişinde korkuyorum. Ama sonra, mesele hakkında hiçbir fikri olmayan benimle ilgili olmadığı, konut inşaatı politikası konusunda son derece yetkin olan Ulrich Paul ile ilgili olduğu tekrar aklıma geliyor.

“Adlarını Söyle” sloganıyla, ırkçı saldırıların kurbanlarının isimlerine odaklanılmaya ve böylece kendi biyografilerine ve bireyselliklerine sahip kişiler olarak işaretlenmeye çalışıldı. İsim biraz yüze benzer ve yüz, içinde kendi bireyselliğinizi tanıdığınız bir aynadır, buna özdeşleşme denir.

Sembolik bir boyunduruk

Yılbaşı gecesi ayaklanmalarından sonra faillerin kökenleri hakkında sonuçlar çıkarmak için ilk isimlerinin yayınlanması talepleri daha da hainceydi. Saldırganlığı ve zayıf entegrasyon koşullarıyla olası bağlantısını anlamak için, şiddet olaylarının yapısal nedenlerinin olup olmadığını bulmak faydalı olacaktır. Bununla birlikte, tartışmada ifade edilen talep agresiftir, bireysel bir ima işlevi görür ve grupla ilgili bir suçlama olarak düşünülür. Sembolik bir boyunduruk.

BVG'nin işe alma kampanyası

BVG’nin işe alma kampanyasıBVG

Bu tartışmanın kafamda yankılanmasıyla Görlitzer Bahnhof yönüne bisiklet sürüyorum ve gözümün ucuyla Wiener Strasse’ye dönen bir BVG otobüsü görüyorum. Mia, Emma ve Erika, Malou, Azra ve Zelia adlarını okuduğumu fark ettiğimde çoktan gözden kaybolmuştu. Daha sonra altındaki sloganı buldum: “Adınızın ne olduğu önemli değil: İşte çeşitliliği memnuniyetle karşılıyoruz.”

İsimler, BVG’nin kendisini, her kökenden yeni çalışanları memnuniyetle karşılayan ve açıkça halihazırda çok çeşitli bir kolektife sahip olan bir işveren olarak sunduğu bir işe alma kampanyasının parçasıdır. Kampanya Aralık ortasından beri devam ediyor, ancak şu anda ilk isim tartışmasını çökertmesi harika değil mi? Ve hangi görev Berlin gibi bir şehrin işler hale gelmesinden daha büyük, yani daha bütünleştirici olabilir?