Bu eğlence! İşte Hollywood’un Bulaşık Tarihi.

Bakec

Member
HOLLYWOOD: Sözlü Tarih,Jeanine Basinger ve Sam Wasson tarafından

Tam olarak “Şimdiye Kadar Anlatılan En Harika Hikaye” değil. Ancak “Hollywood: Sözlü Tarih” hırs ve pazarlama yaklaşımında eşit derecede büyük sallanıyor. Bu hangi Hollywood tarihi, soruyorsunuz ve kimin? ! Budur!

TAMAM! Tarihsel anlatının şekillenmesinde ırk, cinsiyet, sosyoekonomi ve bilinçsiz editoryal önyargı gibi çağdaş sorular için oyunbozanlık adımlarını kırmayın ve belki de öyledir. En azından burada, bazıları sessiz filmler yapmış ve şimdi ölmüş, diğerleri Steven Spielberg ve Jordan Peele olan 300’den fazla sektör profesyonelinin tanıklığı var. Ve sonuç, her şov dünyası ineğinin zevkine uygun bir şeyle dolu, şov dünyası ineklerini tatmin eden bir cilt: set hikayeleri, teknik ayrıntılar, oyuncular hakkında komik anekdotlar, kösteklenen stüdyo yöneticilerinin yankıları ve eleştirmenlerden şikayet eden çeşitli insanlar. Yaşasın Hollywood!

Kıdemli sinema akademisyeni ve profesör Jeanine Basinger ve çalışma arkadaşı, film muhabiri Sam Wasson tarafından bir araya getirilen malzeme, Los Angeles’taki Amerikan Sinema Enstitüsü’nün derin kaynaklarından geliyor. Orada, 1969’dan beri, Harold Lloyd Master Seminars adlı bir dizi, endüstri profesyonellerini, film yapımında kendi kariyerlerini yapmak isteyen AFI konservatuarı öğrencilerine çalışmaları hakkında konuşmaları için bir araya getirdi. (Sessiz film dehası Harold Lloyd okulun ilk konuğuydu. Ey şanslı AFI öğrencileri.)

Seanslar kesinlikle kayıt dışı değildi. Ama rahat ortamla ilgili bir şey – akranlar arası, teorisi olan bilim adamı, gazeteci, eleştirmen olmadan ( eyw ) veya soru soran popüler kültür blog yazarı, konuşmacının gardırobunun veya salata yeme alışkanlıklarının açıklamalarıyla süslenmiş cevapları yayınlamayı özleyen – bu profesyonellerin zamanları ve yolları hakkında doğrudan, bilinçli olmayan gözlemlerle sonuçlandı. çalıştı. Görüntü yönetmenleri, makyözler, kamera operatörleri, editörler, senaristler, kast yönetmenleri ve kostüm tasarımcılarının yanı sıra ünlü isimleri bir araya geldiğinde hem geçmiş hem de Hollywood’un en tanınmış halini simgeleyen yönetmenler, yapımcılar ve oyunculardan oluşan bir kredi listesi konuşmaya geldi. aşağı yukarı mevcut.

Aralarından seçim yapabileceğiniz 3.000’den fazla konuk konuşmacının konuşmalarıyla, elbette organizasyon yapısı çok önemlidir. Ve bunda Basinger ve Wasson, konuları sessiz filmler çağında başlayan bir zaman çizelgesine katlayarak şık bir iş çıkardılar ve buna “dijital” gibi kelimeler fırlatan en son şov halkının bir özeti olarak adlandırdılar. sosyal medya” ve “küreselleşme”. Arada, seminer konukları bütçe şişkinlikleri ve iş trendleri, değişen oyunculuk tarzları ve değişen izleyici zevkleri hakkında konuşurlar. Doğal olarak, birisi senarist William Goldman’ın Yoda benzeri, düzenli olarak alıntılanan sektör özetinden alıntı yapıyor: “Kimse hiçbir şey bilmiyor.”

Birazdan yazarların yapısal origami becerileri hakkında daha fazla bilgi. Ama önce: Lezzetli açılış bölümü, aralarında Raoul Walsh, Frank Capra, Leo McCarey, Fritz Lang, Howard Hawks ve Lillian Gish’in de bulunduğu klasik Hollywood’un artık yok olan büyüklerinden bazılarının sektördeki başlangıçları hakkında gevezelik eden anekdotlarından yararlanıyor. Ödüllü kostüm tasarımcısı Edith Head (1897-1981), kendisine ait olmayan çizimlerden oluşan bir portföy göstererek kapıdan içeri girmeyi anlatıyor. Görüntü yönetmeni George Folsey (1898-1988), Marion Davies ile San Simeon’da Theda Bara’nın kocasının onun zayıf görme yeteneğini kulağına fısıldayarak telafi ettiği partileri hatırlıyor: “Sağınızda Mary Pickford ve şurada da Joan Crawford olacak. . …”

Daha sonra yazarlar, konuşmalara geçişi, stüdyo sisteminin büyümesini ve stüdyo tarzlarındaki farklılıkları anlatan kişiler getirir. Eski zamanların en cömert, kaybedecek hiçbir şeyi olmayan konuşmacılardan bazıları olduğu ve Eski Hollywood’un en çok Hollywood tarzı olduğu düşünüldüğünde, bu 700’den fazla sayfanın büyük bir kısmı sistemin nasıl çalıştığına, kimin çalıştığına ayrılmıştır. içinde ve o dönemin bazı ihtişamlarının nasıl yapıldığını.

Bu inek, Hollywood’un Altın Çağı’nda kameraları çalıştıran, kıyafetleri tasarlayan ve güzel film yıldızlarının güzel görünmesini sağlayan çok önemli çizgi altı insanları konuşturan “Stüdyo İş Gücü” adlı uzun bölümden çok memnun kaldı. Kostüm tasarımcısı Walter Plunkett’in (1902-82) sonsuza dek Ginger Rogers’ı ve “Çekimden önce her zaman onun soyunma odasına gitmeniz gerektiğini, çünkü saçına tutturmak için yapay bir çiçek bulması gerektiğini” dinleyebilirdim. takmak için bir veya iki bilezik, çünkü kendini aşırı yüklemeyi seviyordu.

Yönetmen X ile bugün aktör Y ile çalışmak hakkında röportaj yapın ve Y’nin birlikte çalışmanın bir zevk olduğunu duymayı bekleyin. King Vidor’a (1894-1982) Jennifer Jones’la çalışmanın nasıl bir şey olduğundan bahsetmesini sağlayın ve şu: “Ona her gün başından sonuna kadar tüm hikayeyi anlatmak zorundaydınız. … Kendini küçük bir kız olarak görüyordu ve yaptığı şeyden ölesiye korkuyordu. Yani onu havaya sokmalı ve o ana kadar olanlarla ilgili peri masalı anlatmalısın ve sonra o yapabilirdi ama sen yapmak zorundaydın. Her gün

“Rüzgar Gibi Geçti”nin yapımıyla ilgili asla çok fazla hikaye bulamayanlar şanslı çünkü burada çok erken kovulan yönetmen George Cukor’un (1899-1983) incinmiş uluması da dahil olmak üzere birçok hikaye var. . “Bu lanet olası sıkıcı bir konu ve neden değiştirildiğimi açıklamıyorum,” diye feryat ediyor. “BEN öyleydi değiştirildi. David Selznick benim bir arkadaşımdı ve hala gerçekten bilmiyorum. Gable, eğer Gable ise, onunla başa çıkamayacağımı, sadece saf insanlarla nasıl başa çıkacağımı bildiğimi düşündü. Bunun oldukça aptalca olduğunu düşündüm. Resmin tamamını ben hazırladım ve başladığında oradaydım.”

Hevesli okuyucu, Çukor bunu ne zaman söyledi bilmek istiyor? Yönetmenin konuştuğu seminerin tarihi neydi, o zaman yaşını öğrenebilir miyiz? AFI sahnesinde bir muhatapla yalnız mıydı yoksa yanında başka katılımcılar da var mıydı? Bu nedenle, daha sonra Jane Fonda, “Ben bir kadın olduğum için herhangi bir dargınlık hissetmedim. Ekipler, etrafta koşuşturan bir kadın fikrini sevdikleri için benimle çalışmak için sabırsızlandıklarını söylediler. Ben de kısa etek giyip her şeyi yapmak istiyorum.” Fonda’nın uzun yaşamı boyunca o zaman kapsülünü ne zaman söylediğini bilmek faydalı olmaz mıydı?

Ve stüdyo çağının sonu ve New Hollywood’un yükselişi ve yetenek paketleme ajansları çağı hakkında “Easy Rider”ın yapımı ve birçoğu tüm bu insanlar tarafından bir rölede anlatılan tüm bu yuvarlanan hikayeler – ne zaman AFI Harold Lloyd Master Seminerlerinin tarihinde bu sözler söylendi mi? O (çoğunlukla o) ne söylediğinde sahnede kim neredeydi? Bu konuşmacıların harika kariyerleri boyunca, ne zaman bu gözlemleri yaptılar, bu hislere sahip oldular, bir Hollywood geçmişi hakkında düşündüler ya da bir Hollywood’un bugünü ve geleceğinin şeklini düşündüler mi? Bana dizini göster!

hiç yok

“Hollywood: Sözlü Tarih”te, içeriden yüzlerce kişinin bizi eğlendirmek için kışkırtıcı, eğlendirici ya da açıklayıcı sözlerine sahibiz. Ancak zaman ve yer bağlamı olmadan, önemli bir bilim parçası eksiktir. Bu, Basinger ve Wasson’ın ve AFI’nin Hollywood’un sözlü tarihi ve güzel bir tarih. Ama unutma, adamın dediği gibi, Kimse bir şey bilmiyor.

Entertainment Weekly’de eski bir eleştirmen olan Lisa Schwarzbaum, serbest çalışan bir gazetecidir.

HOLLYWOOD: Sözlü Tarih | Jeanine Basinger ve Sam Wasson tarafından | 739 sayfa | Harper/HarperCollins Yayıncılar | $37.50