Bitüm nedir ne işe yarar

Leila

Global Mod
Global Mod
Bitüm, katı, siyah veya koyu renkli bir karbonhidrat polimeridir. Bu madde, bitüm üretiminde kullanılmakta ve genellikle asfalt veya kömür bitümü olarak da bilinmektedir. Bitüm, ayrıca, çoğu bitümün katılaşmasının önlenmesi için özel olarak formüle edilmiş bitümlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bitümün Özellikleri

Bitüm, kömür veya petrol olarak elde edilen ve çoğu bitümün katılaşmasını önlemek için özel olarak formüle edilmiş bitümlerin bir yapısıdır. Bitüm, genellikle kükürt, yağ, asfaltik ve asfaltik kükürt oranlarının karışımından oluşur. Bitüm, ayrıca, karbonhidratlar, kükürt, asfaltik kükürt, yağ ve polimerlerden oluşan kompleks bir karışım içerir. Bu karışımdaki bileşenler, bitümün özelliklerini belirler. Bitüm, ayrıca, diğer kimyasalların karışımıyla da özelleştirilebilir.

Bitümün Kullanım Alanları

Bitüm, asfalt ve kömür bitümü olarak çoğu zaman inşaat alanlarında kullanılmaktadır. Bitüm, çoğu zaman, yol yapımı ve bakımında, hava araçlarının gövde ve kanatlarının yapımında, beton ve sıva üstünde kaplamaların yapımında, çatı kaplamaları için kullanılmaktadır. Bitüm ayrıca, taşımacılık sektöründe çeşitli işlemlerde veya çimento veya çamurla bir karışım oluşturmak için de kullanılmaktadır.

Bitümün Faydaları

Bitüm, çok çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bitüm, su geçirimsizlik özelliği sağlamaktadır, bu da yollarda suyun birikmesini engeller. Bitüm ayrıca, yüksek sıcaklıklara dayanıklılık sağlamaktadır. Bitüm ayrıca, düşük sıcaklıklarda da esnek ve bağlayıcı özelliğe sahiptir. Bitüm, ayrıca, korozyona ve zararlı atmosferik etkilere karşı da dayanıklıdır. Bitüm, asfalt ve beton yüzeyleri arasındaki geçişleri kolaylaştırmak için de kullanılmaktadır.