Biden, Nevada’nın Spirit Dağı bölgesini ulusal anıt ilan etti

dedeefendi

New member
WASHINGTON — Konuya aşina iki kişiye göre, Başkan Biden önümüzdeki hafta Nevada’nın güneyindeki yaklaşık yarım milyon dönümlük Spirit Mountain bölgesini ulusal bir anıt olarak belirlemeyi planlıyor. Mojave Çölü’ndeki biyolojik açıdan en çeşitli ve kültürel açıdan önemli topraklardan bazılarını korumak.

Mojave adıyla Avi Kwa Ame olarak da bilinen bölge, Bay Biden’ın bugüne kadar belirlediği en büyük anıtı temsil ediyor. Ancak Nevada’nın rüzgar ve güneş enerjisi projeleri için potansiyel olarak en verimli arazilerinden bazılarını da kapatabilir.

Avi Kwa Ame’nin Fort Mojave, Cocopah, Quechan‌‌ ve Hopi gibi Yumanca konuşan kabilelerin doğum yeri olduğuna inanılıyor. Hikayeleri onu evrenin merkezine koyuyor.

Kızılderili kabileleri, çevreci gruplar, yerel ve eyalet liderleri on yılı aşkın bir süredir adaylık için kampanya yürütüyor. İdare, bölgeyi gelişmeden korumak için 1906 tarihli Eski Eserler Yasası’nın yetkisini kullanır.

Bay Biden, geçen yılın sonlarında Washington’da Beyaz Saray’da düzenlenen bir kabile ulusları zirvesinde Kızılderili liderler toplantısında yaptığı konuşmada, “Bugün burada pek çok kabilenin yaratılış öyküsünün merkezinde yer alan bu kutsal yeri korumaya kararlıyım.”

Biden yönetiminin çevre gündemi

Spirit Mountain bölgesinin yaklaşık 33.000 dönümlük alanı, 1964 Vahşi Doğa Yasası kapsamında zaten korunuyordu. Yeni genişletilen anıt, Kaliforniya’daki Mojave Ulusal Koruma Alanı ve Castle Dağları Ulusal Anıtı’ndan Nevada ve Arizona’daki Sloan Kanyonu ve Lake Mead Ulusal Rekreasyon Alanlarına kadar birçok korunan alanı birbirine bağlayan bir koridor oluşturacaktı.

Bu, çölde yaşayan büyük boynuzlu koyunlar ve karacalar için bir göç yolu sağlayacak ve bölgeyi yuvaları olarak gören çöl kaplumbağaları, kel kartallar, gökdoğanları, batı baykuşları ve Gila canavarları için kritik yaşam alanlarını koruyacaktı. Ayrıca, bazıları nadir bulunan 28 tür yerli otun ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski ve en büyük Joshua ağaçlarının ev sahipliği yapmaktadır.

Native Voters Alliance Nevada’nın yönetici direktörü Taylor Patterson, ülke için yeni korumaların “inanılmaz derecede önemli” olduğunu söyledi. “Bu çabanın doruk noktasının bir parçası olmak heyecan verici.”

Bay Biden ayrıca Eski Eserler Yasasını Colorado, Camp Hale’de ulusal bir anıt inşa etmek ve Başkan Donald J. Trump tarafından küçültülmüş üç anıtı restore etmek için kullandı: Kuzeydoğu Kanyonları ve Deniz Dağları, Ayı Kulakları ve Büyük Merdiven-Escalante.

Bugüne kadar, Utah’ın doğusundaki Bears Ears Ulusal Anıtı, Yerli köklerine açıkça hitap eden tek ulusal anıt olmuştur. (Bugün anma töreni, beş kabileden delegelerden oluşan bir konsey tarafından yönetiliyor.) İkinci bir kişinin atanması, yönetim tarafından uzun süredir Yönetimde önemli bir söz sahibi olmak için mücadele eden yerli topluluklara bir mesaj göndermek için kasıtlı görünüyor. anıtları ata topraklarıyla savaştı.

İçişleri Bakanı ve ilk Kızılderili kabine üyesi Deb Haaland, geçen yılki Beyaz Saray aşiret zirvesinde, “Başkan Biden’ın bu kutsal yeri korumaya kararlı olmasından heyecan duyuyorum.”

Ulusal anıtın oluşturulması, Bay Biden’ın ülkenin temiz enerji geçişini hızlandırmaya yardım etme sözü verdiği bir zamanda, ülkenin rüzgar ve güneş enerjisi için en iyi bölgelerinden birinde gelişmek isteyen yenilenebilir enerji şirketleri için bir tepkiye yol açabilir.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Melissa Schwartz, geçen yılın sonlarında bir röportajda, önerilen anma alanı içinde şu anda rüzgar veya güneş enerjisi geliştirme olmadığını söyledi. Bayan Schwartz, ülkenin büyük kısmının federal bir atama altında enerji geliştirmesinin yasak olduğuna dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı sözcüsüne göre, koruyucu atamadan muafiyet olarak tanımlanan potansiyel olarak belirlenmiş arazinin bir bölümünde 700 megavatlık bir güneş enerjisi projesi için bekleyen bir başvuru var.

Ve bir Kaliforniya güneş enerjisi şirketi olan Avantus, Nevada, Laughlin’deki kullanılmayan bir kömürle çalışan elektrik santralinden mevcut iletim hatlarını ve erişim yollarını kullanmak için genişletilmiş Spirit Mountain anıtına dahil edilecek arazinin bir kısmına erişim sağlamaya çalıştı.

Avantus’ta politika ve hükümet işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Frank DeRosa, “Proje sahası, Spirit Mountain’dan yaklaşık 15 mil uzakta ve şimdiden yollar, iletim hatları ve boru hatlarıyla kesişiyor” dedi. “Daha önce Nevada, Arizona ve Kaliforniya’ya uzanan bir iletim hattı ağıyla 1 milyon müşteriye hizmet veren kömürle çalışan bir elektrik santrali olan mevcut Mohave Üretim Trafo Merkezine bağlanacak. Bu mevcut altyapıdan yararlanmak, aksi takdirde yeni inşaatlarla yok olacak olan milyarlarca doları ve binlerce dönümlük bozulmamış çöl arazisini kurtaracak.”

Önerilen ulusal anıtın sınırlarının dışında, federal hükümet Nevada’da büyük ölçekli güneş geliştirme için 9 milyon dönümlük kamu arazisi ve potansiyel rüzgar gelişimi için yaklaşık 16.8 milyon dönümlük kamu arazisi ayırdı.