Batı Almanya’daki kız arkadaşım Doğu Almanya’daki kreşler hakkında yazabilir mi?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ev
Berlin
Doğu Alman Kimliği: Batı Alman kız arkadaşım GDR gündüz bakımevleri hakkında yazabilir mi?

Yazarımız, birdenbire kendisi için Doğu Almanya tarihini keşfedene kadar arkadaşıyla her şey hakkında konuşabilir. Kültürel sahiplenme vakası mı?

Anya Reich

GDR'de çocuk bakımı.  Bebekler pazartesiden cumaya gündüz bakımevine teslim edildi.

GDR’de çocuk bakımı. Bebekler pazartesiden cumaya gündüz bakımevine teslim edildi.Frank Sorge/image

Bir arkadaşım beni aradı. Bana Doğu Almanya’daki haftalık kreşler hakkında yazdığını söyledi. İlginç diyorum. Şöyle bir şey.Konuyla ilk olarak benim aracılığımla karşılaştı, diye devam ediyor. Biliyorum, yanıtlıyorum. Ve sonra bir Batı Alman olarak Doğu Almanya hakkında yazmakla suçlanıp suçlanmadığını merak ettiğini söylüyor.

Kültürel tahsis, diyorum. Kız arkadaş gülüyor. Normalde ben de gülerdim. Bu konularda hemfikiriz, aslında cinsiyeti pek düşünmüyoruz, kimlik politikalarına oldukça şüpheyle yaklaşıyoruz, gazeteciden çok aktivist olan meslektaşlar hakkında dedikodu yapıyoruz, nerede geçerse geçsin birbirimizin metinlerini okuyoruz.

Ama şimdi hatta birden bire sessizlik oldu. Haftalık kreşler aramızda duruyor. Doğu kimliği tartışması bize kadar geldi. Batı’nın Doğu’yu çok uzun süre ve ayrım gözetmeksizin yargıladığını söyleyen Dirk Oschmann. Kitabının önsözünde Batı Almanların Doğu Almanya’yı tüm Alman tarihinden nasıl “silmeye” çalıştıklarını anlatan tarihçi Katja Hoyer. Batı medyasını Doğu hakkında yazdıklarıyla suçlayan medya araştırmacısı Lutz Mükke, yabancı habercilik gibi okuyor. Berliner Zeitung’da SED rejimine karşı direniş içinde olsun ya da olmasın, yeniden birleşmenin ardından yaşanan aşağılanmaları ve Doğu Almanya’daki yaşamlarını haber yapan tüm okuyucular.

Nazi döneminden çubuk üzerindeki kir

Kreş konusu, ancak etkilenenler yüzünden yeniden çok güncel hale geldi. Yıllarca acı çektikten sonra, çocukluk travmalarıyla karşılaştılar ve bebekken ebeveynlerinin onları Pazartesi günleri bırakıp Cuma günleri tekrar aldıkları tesisler hakkında daha fazla bilgi edinmek istediler. Tarih, tarihçiler tarafından yazılır, ancak ancak insanlar kendilerinin nasıl siyasi sistemlerin ağına düştüklerini anlattıklarında hayat bulur. Sadece Doğu Almanya’da olmayan bir fenomen.

New York’tan bir arkadaş, Nazi olan Alman büyükbabasının hikayesini yazdı. “Vatan” kitabı için on yıl araştırma yaptı. Ve şimdi yayınlandığına göre, birçok okuyucu ona ailelerinde kimin bu kadar kirli olduğunu söylüyor. Nazi döneminden, McCarthy döneminden veya ABD’nin yürüttüğü savaşlardan. Arkadaşım gibi yazarken kendi ailesindeki sessizlikle mücadele etmemiş bir yazarın bunu başarabileceğinden şüpheliyim.

Bütün bunları telefondaki arkadaşıma söyleyebilirdim ama telefonu kapatana kadar doğru kelimeleri düşünemedim. Her zaman tek bir doğru görüşün olduğu ve sık sık yanlış bir şey düşündüğümü ve hiçbir şey söylememeyi tercih ettiğim hissine sahip olduğum Doğu Almanya ile ilgili bir başka fenomen.

Doğu Almanya’da kolektif düşünce

Bielefeld’de sosyoloji profesörü olan Wilhelm Heitmeyer ile yıllar önce bu konuyu konuştum. Doğu Almanların isteksizliğinin, Doğu Almanya’daki kolektif düşünceyle, çizgiyi aşma korkusuyla ilgisi olduğunu söyledi. Yargılayıcı değil, açıklayıcı geliyordu. Heitmeyer onlarca yıldır Alman birliğinin sonuçlarını incelemiş ve diğerlerinden önce Batı Almanya hakimiyetinin demokrasi açısından tehlikeleri konusunda uyarıda bulunmuştu. Profesör işini biliyordu. Nereden geldiği önemli değildi. Yazısı için iyi araştırma yapan arkadaşımın durumu her zamanki gibi aynı. Onu arayacağım.