Affedersiniz, burası Doğu Almanya

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Belgesel film yapımcısı Thomas Haberler, Fransız film yapımcısı ve antropolog Véréna Paravel ve Iraklı-Fransız yönetmen Abbas Fahdel ile birlikte 74. Berlinale'nin belgesel jürisini oluşturdu. Aralarında Filistinli Basel Adra ve İsrailli Yuval Abraham'ın da bulunduğu İsrail-Filistinli bir kolektifin yapımı olan “Başka Ülke Yok” filmini onurlandırdılar. Gala sırasında Yuval Abraham, Basel Adra ile kendisinin yaşadığı farklı koşullar hakkında bilgi verirken apartheid'den bahsetti. Adra Batı Şeria'da yaşıyor.

Jüri üyeleri ve ödül sahipleri, sözlü olarak veya rozetlerle Gazze savaşında ateşkes çağrısında bulundu. Amerikalı yönetmen Ben Russell, İsrail ordusunun eylemleriyle ilgili olarak soykırımdan bahsetti. İsrail nefreti ve Yahudi karşıtlığı suçlamaları da dahil olmak üzere buna yönelik eleştiriler vardı. Thomas Haberler, Berliner Zeitung'a verdiği röportajda ödül galasını nasıl algıladığını anlatıyor ve bunun sonuçlarından bahsediyor. Haberler, buluşma noktası olarak Berlin'in Prenzlauer Berg semtindeki Schönhauser Allee'de bir fırın önerdi.

Sayın Haberler, Berlinale ödül töreninde yaşananlardan bahsedelim.

Kamu algısı tamamen çarpık. “Hemen ateşkes” talebini İsrail karşıtlığı olarak kınamak yanlıştır. Elbette “hemen ateşkes”, başka ne zaman? Amerikan başkanı da bunu istiyor. Buna İsrail karşıtlığı demek gülünç olur. Bir noktada bu berbat konuşma karşısında patlayacağım. Kültür Senatörü ile ZDF'deki “heute” sohbetini gördünüz mü?

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Hangisini demek istiyorsun?

(Thomas Haberler, Berlinale ödül töreninin ertesi günü Joe Chialo'nun “heute” programında verdiği röportajın metnini çıkarır. Okur.)
Joe Chialo: “Yahudi karşıtlığının ve aynı zamanda İsrail karşıtı eylemlerin sadece kültürde değil toplumda da muazzam bir alan kazandığı bir zamanda yaşıyoruz. Mesela bunu Berlin'deki FU'da yaşadık, Hannah Arendt'in okumasının aksadığı Hamburger Bahnhof'ta da yaşadık ve geçen cumartesi üzücü bir doruk noktasıydı.” – Bununla, Berlin'deki ödül törenini kastediyor. Berlinale.

Bunu da devamı olarak mı gördünüz?

FU ve Hamburger Bahnhof'taki olaylar kötüydü. Bu histeri, bölücülerin kükremesi. Berlinale ödül töreniyle hiçbir ortak yanı yok, kesinlikle hiçbir şeyleri yok. Röportajda, Yahudi aleyhtarı olayların, “Berlinale'de İsrail'e yönelik kapsamlı eleştiri” de dahil olmak üzere çıkarılması gereken somut sonuçları soruluyor: “Biliyorsunuz, bunun en önemli sonuçları, eğer biz bunu yaparsak ortaya çıkacak. Jürilerin nasıl oluştuğunu düşünün” diyor Joe Chialo. “Çünkü jüriler belli konuları ön plana çıkarıyor. Jüri de belli söylemleri öne çıkarıyor, belli filmleri öne çıkarıyor.” – Ne demek bu? “İtilen” “belirli konular”, “belirli söylemler” ne anlama geliyor? Berlinale jürisinin çalışmaları hakkındaki tamamen yanlış düşünce dışında. Bu bir komplo teorisidir. Bu, filmleri kimin seçeceğine bakmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Peki buna bakması gereken kişi kim? Affedersiniz, burası Doğu Almanya. Bu imkansız! Bu bizi mi kastediyor? Filmi ödüllendirdik. Bu bir tehdit, bu polis.

(Thomas Haberler, Joe Chialo ile yapılan röportajın metnini okumaya devam ediyor
🙂
“Kendimizi politik olarak net bir şekilde konumlandırmalı, kültürel alanlarda net tartışmalar yapmalı ve geçen Cumartesi yaşadıklarımızın hiçbir şekilde burada, Berlin'de, Almanya'da, Avrupa'da yapabileceğimiz ya da yapabileceğimiz bir şey olmadığına dair net duyurular ve talimatlar yapmalıyız. dünyada katlanmak, dayanmak veya kabullenmek.

Fotoğraf: “Sabine Gudath”

Thomas Haberler

belgesellerr, yazar ve tiyatro yönetmeni Thomas Haberler, 1955 yılında Doğu Berlin'de doğdu, matbaacılık eğitimi aldı, lise diplomasını gece okulunda tamamladı ve 1978'de Konrad Wolf Film ve Televizyon Üniversitesi'nde yönetmenlik eğitimine başladı. 1982 yılında bir filminin kabul edilmemesi üzerine eğitimini bıraktı. Daha sonra Doğu Almanya'nın devlet film belgeleri için filmler çekmeyi başardı ve bunlar hemen arşive girdi: “Ev” (1984) ve “Halkın Polisi” (1985).

Onun filmi
1992 tarihli “STAU – Şimdi Başlıyor” Halle'deki sağcı radikal sahneyi konu alıyor. 1993'ten 1998'e kadar Thomas Haberler, Berliner Ensemble'da birçok oyun sahneledi. Haberler, 2019 yapımı ödüllü belgeseli “Ev, Zamanın Mekânı”nda, aynı zamanda Almanya'nın 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl tarihi olan aile tarihini ele alıyor.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Ne hakkında konuşuyoruz? Sadece “duyurular, talimatlar” kelimeleri açıktır. Ve “kesinlikle hayır” ifadesi. Nesnenin kendisi bir “bir şey” veya “şu şey”dir.

Bazıları galayı dayanılmaz olarak nitelendirdi.

Bunu bulamadım. Ama buna saygı duymam gerekiyor ve ayrıca bazı insanlar bunu dayanılmaz buluyor. Ancak daha sonra medyanın heyecanı, yoğunlaşma biçimleriyle dikkat çekiyor. Daha sonra konuşma duraklamalarındaki dostane alkışlar, “İsrail karşıtı sloganlara yönelik coşkulu alkışlara” dönüşüyor ve söylenenler Yahudi düşmanlığına dönüşüyor. Ama mesele bu değildi. Kim yanıldığımı söyleyebilir ki? “Başka Ülke Yok” – film hakkında konuşalım.

Jüriniz neden Başka Ülke Yok'u en iyi belgesel film olarak ödüllendirdi?

Bizim açımızdan aday gösterilen belgesellerin en iyisiydi. Mantığımın bana göre kısmı şu şekilde: Tüm bölümlerden aday gösterilen 20 belgeseli izledik ve tartıştık. Basel Adra, Yuval Abraham, Hamdan Ballal ve Rachel Szor'un yönettiği “Başka Ülke Yok”, Batı Şeria'nın bir köyü olan Masafer Yatta'daki gündelik yaşamı anlatıyor. Masafer Yatta doğumlu Filistinli Basel Adra ve İsrailli gazeteci Yuval Abraham, yıllardır küçük bir kamerayla orada olup bitenleri belgeliyor. Tekrar tekrar çünkü her şey her zaman yeniden başlar. Keyfi olarak askeri eğitim alanı ilan edilmesi, köyün İsrail ordusu tarafından, evlerin, okulun, oyun alanının tahrip edilmesi, uzun süredir burada yaşayan Filistinli aileler için artık hukuken doğru, gerçek bir felakettir. Topraklarını terk ederlerse orası kaybolur ve İsrail Devleti'nin eline geçer. Bu yüzden bir sonraki şiddetli tahliyeye kadar sürekli olarak yıkılan evlerini yeniden inşa ediyorlar veya bölgedeki mağaralarda yaşıyorlar.

Jüride sizinle birlikte bulunan Fransız sinemacı Véréna Paravel, “Başka film yok” dedi. Yani “başka film yok” derken jürinin kararının açık ve oybirliğiyle verildiğini kastediyordu.

Evet, çünkü film bize İsrail hükümetinin bilinçli ve bilinçli olarak uyguladığı insanlık dışı, cahil politikaların nelere yol açtığını gösteriyor. Ayrıca silahlı Yahudi yerleşimcilerin köy sakinlerini yok etmek amacıyla köye yönelik saldırılarının yanı sıra ordu ve silahlı yerleşimcilerin ortak eylemleri de gösteriliyor. Bu filmde yaralıları görüyoruz, cinayeti, büyük bir umutsuzluğu ve Basel Adra'nın buna tanıklık eden çaresiz enerjisini görüyoruz. Tanıklık etmek ve bunu sorumlu ve doğru bir şekilde yapmak her belgeselin temelidir. “Başka Ülke Yok” inanılmaz güce sahip bir ilk film. Ve bu dağıtım tehlikesiz değildi. Film Eylül 2023'ün sonunda tamamlandı. Eklenecek hiçbir şey yok.

Gerçekten Berlinale'de siyasi sembolizm uğruna verilen ödüller yok mu?

Bu çok saçma. Aksi takdirde siyasi sembol danışmanı olarak davet edilip ücret ödenmesini isterim. Biz ne işçi ne de memuruz. Üç farklı ülkeden jüri üyesiydik. Eninde sonunda olaya dahil olan herkese zarar verecek asılsız öfke çılgınlıkları başlatmak yerine, acilen birbirimizle açıkça konuşmamız, birbirimizi anlamaya zaman ayırmamız ve birbirimize ne demek istediğimizi söylememiz gerektiğine inanıyorum. Çünkü şimdi nasıl kürek çekeceksin?

Erich Fried'in “Duy, İsrail” şiirini biliyor musun? Bu benim büyük amcamdı. 1938 yılında Viyana'dan İngiltere'ye göç etti. Onunla çocukluğumda bir kez annemi ve babamı ve büyükannemi ziyaret ettiğinde tanıştım ve onunla ancak ölümünden kısa bir süre önce Berlin'de tekrar tanıştım. Tutumu nedeniyle uzun süre Doğu Almanya'ya gitmesine izin verilmedi.

Hangi tutumundan dolayı?

Prag 1968 yüzünden, Ulrike Meinhof ve RAF yüzünden. O zamanlar, ölümünden kısa bir süre önce, Mecklenburg'daki bir köydeki insanlarla ilgili belgesel materyallerden oluşan bir metin kolajı olan “Sessiz Köy”ü ona vermiştim; savaşın sonunda, 6.000 mahkumla birlikte bir yük treni yolda durmuştu. çoğunluğu Yahudi kadınlardan oluşan deniz. Tren, kadınların mucizevi silahlar yapmak için tuz madenlerinde zorunlu işçi olarak çalıştığı Morsleben'den gelmek üzere bir haftadır yoldaydı. Birçoğu yolda ölmüş ve trenden atılmıştı. Tren istasyonunun yakınında bulunan köydeki çiftçiler, gardiyanlar çiftçileri mahkumları serbest bırakmalarıyla tehdit edene kadar gardiyanların kendilerine yiyecek sağlama taleplerine direndiler.

Sonra ne oldu?

Artık çiftçiler taşınmaya başladı. Gece boyunca silah sesleri duyuldu. Üç gün sonra tren aniden ortadan kayboldu. İki yıl sonra tren istasyonunda toplu bir mezar bulundu. 40 yıl sonra artık köyde kimsenin bundan haberi yoktu. Ve Vorharz'daki toplama kampının kuyuları radyoaktif atıklar için son depo haline gelmişti. Bu artık kapalı. Willi Bredel'in bir hikayesi ve Anna Seghers'ın bir taslağı var. Bunu bir kere araştırmıştım. Hala orada olan her şey. Bunun bir film olması gerekiyordu ama olmadı. Erich'e okuması için bunu verdim, kağıttan bir belgesel.

(Erich Fried'in seslendirdiği “Duyun İsrail” şiiri YouTube'da mevcut; şiiri fırından duyuyoruz.)

Duy, İsrail

Biz kovalandığımızda
Ben sizden biriydim.
Nasıl böyle kalabilirim?
eğer zalim olursanız?

Senin hasretin
diğer halklar gibi olmak,
seni kim öldürdü?
Artık sen de onlar gibi oldun.

Hayatta kaldın,
sana zalim davrananlar.
Onların zulmünü yaşa
şimdi sende mi?

Dövülenlere şu emri verdin:
“Ayakkabılarını çıkar.”
Günah keçisi gibi
onları çöle sürdün

büyük ölüm camisine,
kimin sandaleti kum
ama günahı kabul etmediler,
onları giymek istedin.

Çıplak ayak izlenimi
çöl kumunda
izlerden kurtulur
bombalarınız ve tanklarınız.

Bu artık 50 yaşında. Ve bu beni ilgilendiriyor.

Röportaj: Susanne Lenz