Windows’ta Sabit Diskler Neden C: ile Başlıyor?

anlatamadım

New member
Peki niye alfabenin ilk iki harfi A ve B ile başlıyorken yahut alfabede C’den öteki kullanılabilecek bir sürü harf varken sabit şoför ‘C:’ ile isimlendiriliyor? Üstelik bu isimlendirme Windows işletim sistemini kullanan yahut MS-DOS çalıştıran tüm bilgisayarlar için neredeyse standartlaşmış düzeyde.

Hadi daima birlikte sabit diski biraz keşfedelim ve daha sonrasında ‘C:’ olarak harflendirilmesinin nasıl olduğunun yolculuğuna çıkalım.

ilk vakit içinderda ‘C:’ şoförünün temelde ne yaptığını anlayalım.

C: şoförü, bilgisayarın çalıştırıldığı ve Windows işletim sistemini içeren yani özetlemek gerekirse kısaca bilgisayarın ana sürücüsü bakılırsavini üstüne alan, beyin bakılırsavi bakılırsan şofördür. Beşerler bilgisayarın sabit şoföründen ve mahallî disk atamasından bahsettiklerinde aslında C: şoföründen bahsetmiş olurlar. Bu ‘C:’ şoförü olarak isimlendirilme durumu, Windows işletim sistemli bilgisayarların birinci çıktığı günlerden beri tıpkı biçimde devam ediyor.

Peki biroldukça harf varken niye sabit diske C: deniyor?

Disk şoförlerinin harflendirme şemaları MS-DOS’un birinci günlerine kadar uzanıyor. A ve B harfleri bu biçimdelarda faal olarak kullanılan disket şoförleri için ayrılmışken C harfi işletim sistemi ve işletim sistemiyle ilgili belgelerin bulunduğu ana sabit disk kısmı için ayrılmıştır. MS-DOS’un birinci sürümleri, sabit şoförleri hesaba katmadan her disket şoförüne sabit bir harf atamaktaydı. Şayet bir bilgisayarda ikiden çok disket şoförü bulunuyorsa sabit disk şoförü ‘D:’ yahut ‘E:’ olarak isimlendiriliyordu.

DOS 5.0 ile birlikte ‘C:’ harfi fizikî sabit diske tanımlandırıldı. DOS 5.0’dan beri bilgisayardaki disket şoför sayısı ne kadar fazla olsa bile artık sabit diske ‘C:’den öteki bir harfle anılmayacaktı. Bu harflendirme ile birlikte işletim sisteminin açılması nazaranvini üstüne alan ‘C:’ şoförüne bilgisayarda önyükleme önceliği de verildi.

Diğer harfler de öbür şoförlere atandı.

Eski senelerda kullanılan disketler artık hayli az kullanılıyor. ‘A:’ ve ‘B:’ harfi disketler için ayrılmasına karşın disketler günümüzde kullanılmadığı için ‘A:’ ve ‘B:’ disket takılana kadar boş bir biçimde bekliyor diyebiliriz. ‘D:’, ‘E:’ ve ‘F:’ üzere öbür harflerde öbür sabit şoför, flash bellekler, CD ve DVD üzere sürücülere atanmak üzere bekliyor. özetlemek gerekirse harflendirme durumu belleksel şoförleri belirlemek üzerine kuruldu, vakit içinde da fizikî depolama aygıtlarını belirlemek için kullanılmaya başlandı.

Peki sizler disket kullanan bilgisayarları gördünüz mü? Sabit şoförün C: olarak isimlendirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: Lifewire, Computer Hope, Technopedia