‘Umutsuz’da Bir Muhabir Kirli Suların Derinlerine Daldı

Bakec

Member
Kris Maher’in “Desperate”inde anlatılan Batı Virginia’da yıllarca süren bir davanın öyküsü, Flint, Mich’deki su krizinin bazı doğrudan yankılarına sahiptir, ancak aynı zamanda kömür madenciliği ve Appalachia’nın tarihi hakkında bir hikayedir. Mingo İlçesi sakinleri, eyaletteki en büyük kömür şirketi olan Massey Energy’nin bir yan kuruluşu tarafından işletilen bir kömür santralinin atıklarının toprağa sızarak içme sularını kirleterek bir dizi sağlık sorununa yol açtığından şikayet ettiler. “Umutsuz”da Maher, yerel halkın 2004’te mahkemeye çıkarılan mücadelesini ve bunun içindeki iki düşman hakkında yazıyor: bir çevre avukatı ve Massey’nin CEO’su. Aşağıda Maher, hikayenin birçok dramatik unsurunu hızlı bir şekilde tanımaktan, klişelerden, Hatfield-McCoy kan davasından ve daha fazlasından kaçınmaktan bahsediyor.

Bu kitabı yazma fikri ilk ne zaman aklınıza geldi?

2010 yılında Pittsburgh’dan The Wall Street Journal için haber yapıyordum, ayrıca Batı Virginia’daki çevre sorunları hakkında da haber yapıyordum. Massey Energy hakkında rapor veriyordum çünkü Upper Big Branch madeni yeni patlamıştı; ABD’de son 40 yılın en büyük maden kazasında 29 madenci hayatını kaybetmişti.

Bir telefon görüşmesinin sonunda bir kaynak, “Mingo İlçesindeki bu davaya bakmalısın. Bir çevre avukatı olan Kevin Thompson’dan bahsetti, bu yüzden aşağı indim ve Thompson’ı ahşap panelli üç bağlantılı odada bir otelde çalışırken buldum. Çok düşük bütçeli bir operasyon ve tartışmalı bir isim olan Don Blankenship tarafından yönetilen bu milyar dolarlık kömür şirketine dava açıyordu.

Tüm hikaye bir anda benim için jelleşti: İnsanların suyunun gri ve kahverengi olması ve insanları yıllarca hasta etmesi ve evlerini kokutması. Thompson ve Blankenship’in yan yana gelmesi: Thompson, ruhunu – ve mali durumunu – bu davaya akıtan bu parlak, inanılmaz derecede çalışkan avukat, evliliğini ve sağlığını riske attı. Blankenship, bekar bir anneyle fakir olarak büyüdüğü Mingo County’de yaşamayı seçti. Otoyolun hemen dışındaki çok küçük bir ofiste çalıştı. Bu yüzden onunla gerçekten zaman geçirme ve onun hakkında medyada daha önce söylenenleri tekrar etme fırsatı da benim için inanılmaz derecede ilginçti. Ve yıllardır kötü suyla yaşayan ve acı çeken insanlar için davanın riskleri inanılmaz derecede yüksekti.

Yazarken öğrendiğin en şaşırtıcı şey neydi?

Günlük haber muhabirliği, yazı özellikleri, bu tamamen farklı bir hayvandı. Sakinlerin hikayelerini, katlandıkları her şeyi anlatmak istedim; Thompson’ın hikayesi; Blankenship’in hikayesi. Ayrıca bir şirket olarak Massey Energy’den, Blankenship’in yönetimi altında nasıl geliştiğinden ve değiştiğinden bahsetmek istedim. Birleşik bir anlatıda bir araya getirilecek çok şey vardı. İlk taslağım muhtemelen sondan iki kat daha uzundu. Sahip olduğum bu orijinal malzeme bloğundan kesme ve kesme işlemi aldı. Bu benim için gerçek bir öğrenme süreciydi.

Kris Maher, “Umutsuz: Appalachia’da Temiz Su ve Adalet için Destansı Bir Savaş”ın yazarı. ”

Raporda beni şaşırtan şeylerden biri, Hatfield-McCoy kan davası hakkında daha net bir fikir edinmemdi. Birçok insan gibi ben de yüzeysel bir anlayışa sahiptim ve bununla çok kısa yollardan karşılaşmıştım. Bunun, 1892’de demiryolunun gelişiyle, arazi fiyatlarındaki artışla ve yerel tüccarların ve dış yatırımcıların nasıl mülk satın almaya çalıştığıyla çok bağlantılı olan, başka herhangi bir şey kadar ekonomik bir hikaye olduğunu keşfettim. Appalachia hakkındaki anlayışımı gerçekten değiştirdi. Umudum, okuyucunun farklı zaman dilimlerinde bu yerde yaşamanın nasıl bir şey olabileceğine ve bu insanlar üzerinde ekonomik çıkarların dışından gelen baskılara, çünkü bunlar tekrar ettiğine dair daha kapsamlı bir fikre sahip olmasıdır. Onu bir Amerikan hikayesi yapan da bu – birincil hikaye bu su kirliliği davası, ancak arka planda okuyucuların bu yerin kavisini gerçekten görebilmelerini umuyorum.

Yazdığınız kitap ile yazmaya başladığınız kitap arasındaki fark nedir?

Kitabı yazmaya ve ana hatlarını çizmeye başladığımda aklımda bazı anlatılar vardı: Jonathan Harr’ın “A Civil Action”, “Erin Brockovich” filmi. ” Şablon olarak kullanışlı olmayacaklarını çabucak gördüm. Bu hikayeye özgü pek çok yön vardı – kömür madenciliğinin tarihi, bu bölgedeki şiddet. Böylece aklımdaki taslak hızla kayboldu.

Sanırım başlangıçta bunu, insanlar adına muhtemelen kestirme yollara sapan ve bu topluluklar için sorunlara ve çok fazla acıya neden olan bir şirkete karşı savaşan bir avukatın daha basit bir hikayesi olarak gördüm. Ama en başından beri siyah beyaz bir resim çizmek istemedim. Herhangi bir stereotipi tekrarlamak istemedim. Bu yüzden bölge hakkında çok araştırma yaptım. Tarih hakkında çok daha fazla şey yazdım ve anlatıda çalışmasını sağlayamadım. Birincil hikayeden çok fazla zaman geçti.

Hangi yaratıcı kişi (bir yazar değil) sizi ve işinizi etkiledi?

New York’ta yaşarken, Times Meydanı’nda stüdyosu olan C.K. Chu ile tai chi çalıştım. Benim için bir sığınaktı, kelimenin tam anlamıyla tüm gürültü ve trafikten sadece birkaç adım. Silah formları, dövüş ve meditasyon, tai chi becerilerinin gamını öğretti. Onlara yapışarak ve güçlerini kendilerine karşı yönlendirerek çok daha güçlü rakiplere karşı savunmanın bir yolunu öğretti. Her zaman, “Dört ons bin pound saptırır. ” Thompson’ın Massey ve kurumsal savunma firması Jackson Kelly ile savaştığı durum tam olarak buydu. Thompson’ın mücadelesini takdir edecekti ve kitap onun adalet duygusuna hitap edecekti. O benim için ilham verici bir figürdü ve ister sanat, ister yazı, ister müzik olsun, öğrencilerini her zaman kutlardı. Keşke kitabı gösterebilseydim dediğim insanlardan biri.

Birini “Umutsuz”u 50 veya daha az kelimeyle okumaya ikna edin.

Appalachia’daki insanların onlar için bir ağıt yazılmasına ihtiyacı yok. Umuyorum ki bu kitap Mingo İlçesinde yaşayan insanlar örneğinde gösterildiği gibi, sadece güvenli içme suyu da dahil olmak üzere diğer her yerdeki insanların beklediği şeylere ihtiyaç duyarlar.

Bu röportaj özetlendi ve düzenlendi.