‘Roger Federer’in Son Günleri’nde, Geoff Dyer Alacakaranlığı Düşünüyor

Bakec

Member
ROGER FEDERER’IN SON GÜNLERİ
Ve Diğer Bitişler
Geoff Dyer
Resimli. 283 sayfa. Farrar, Straus ve Giroux. 28 dolar.

Geoff Dyer, bir ömür boyu çalışmaması gereken kitaplar yazarak geçirdi. DH Lawrence’ın onu yazamamasının etrafında dönen bir biyografisi. Fotoğraf makinesi olmasa da fotoğrafçılıkla ilgili bir kitap. Huysuz bir müzik kütüphanecisi ona caz hakkında bir kitap yazma konusundaki referansının tam olarak ne olduğunu sorduğunda, Dyer sadece bir tane olduğunu söyledi: “Dinlemeyi seviyorum.”

“Dürüst bir cevaptı,” diye açıkladı Dyer önce, “aynı anda hem alçakgönüllü hem de kendinden emin.” Bu tembel küstahlık biçimi de onun kalıcı cazibesinin bir parçası olmuştur. Kendini küçümseme ve kendini önemseme karışımı, onun kurnaz gözlemleri, hoş cümleleri ve komik zamanlaması tarafından körüklenmeseydi, dayanılmaz hale gelirdi. Sadece Dyer, bir Amerikan uçak gemisinde iki hafta geçirmek hakkında 200 sayfa yazabilirdi ve USS George HW Bush’ta kendisine ait ender odaya sahip olmanın avantajlarından birinin, ona mahremiyet ve rüzgarı kırma özgürlüğü.

“Roger Federer’in Son Günleri”, anladığım kadarıyla Dyer’ın 18. kitabı; Bir yerlerde listelenmemiş bir cilt, belki de 1958’de mavi yakalı bir ailede doğduğu İngiltere’de yayınlanan bir deneme koleksiyonu olup olmadığını merak etmeseydim, daha kesin olarak belirtmek isterim. Dyer, sürekli olarak karşıtlığa geri döndü. o dünya ile şu anda yaşadığı dünya arasında. “Son Günler”de, profesyonel bir futbolcunun Manchester United’dan emekli olduğunu öğrendiğinde gençliğini hatırlıyor. İşten emekli olmak Dyer’in akrabalarının hepsinin dört gözle beklediği bir şeydi, ancak futbolcunun duyurusu ona tamamen farklı bir şey gibi geldi: “İlk defa birinin sevdiği bir şeyi yapmayı bıraktığını, hayatına anlam katan şeyi biliyordum.”

Federer’in tenisten emekli olma olasılığı, Dyer’in bu turda çeşitli sonlarla – son günler, son maçlar, son performanslar, son İşler. Dyer’in düşünceleri o kadar huzursuzdur ki, onları denemelerde toplamak yerine, numaralandırılmış bölümler arasında dağıtır, “çeşitli nedenlerden dolayı, bir yaşam evresi sırasında kaba bir takımyıldızda kendi etrafımda gruplanan deneyimler, şeyler ve kültürel eserler yığınları” derler. benim hayatım.”

Geoff Dyer, yeni kitabı “The Last Days of Roger Federer”. Kredi… Guy Drayton

Coltrane, Dylan, Nietzsche, evet, ama ayrıca Dyer , her zaman Dyer, bu kitabın (tüm kitapları gibi) değişmez bir şekilde döndüğü nokta. Sırt ağrısından (kendi) boyun ağrısına (onun) bilek ağrısına (onun) ölü kalplere (Lawrence’ın “Son Şiirlerinde”) gider. Lawrence, Ruskin’e ve son tabloları sanki manzara çözülüyor, bir ışık aleviyle yakılıyormuş gibi görünen JMW Turner’a götürür. Turner’ın tarzındaki bu değişikliğin, güneşe bakmayı alışkanlık haline getirdikten sonra geliştirdiği kataraktlarla bir ilgisi olabilir, ancak bu fiziksel sınırlamayı sonsuzluğu tasvir eden resimlere dönüştürdü. Birkaç sayfa sonra Dyer, iklim değişikliği ve Covid karantinasının boş sokakları hakkında yazıyor, bu da onda Clash’in Londra’da performans gösterdiğini ve Oxford’a giden son treni kaçırdığı anısını uyandırıyor.

Sonlar hakkında bir kitap yazmaya girişen Dyer’ın sonsuzluğa, bir şeyin diğerine götürdüğü yola, Nietzsche’nin Ebedi Dönüş fikrine, Bill Murray’in yinelemeli yolculuğuna çekildiği ortaya çıktı. “Groundhog Day”de, Christian Marclay’in sineması “The Clock”un 24 saatlik döngüsüne. Kıyamet kavramı, içerdiği tüm ağır sonlulukla birlikte, “Son Günler”de zar zor ortaya çıkıyor ve Dyer geçerken kendi ölümlülüğünü “neredeyse” düşündüğünü söylüyor – “zar zor günün saatini verin, söyledikleri gibi.” Muhtemelen ona fazla hantal, fazla kesin, fazla “büyük” – “muhtemelen en tiksindirici özellik” gibi geliyor.

Dyer şimdi 60’larında ve bu kitap vücudunun yavaşladığı çeşitli yolları ayrıntılarıyla anlatsa da, genç bir canlılığı, amansız bir rahatı korudu. “Bir erkeğin hayatındaki bir aşamadan sonra,” diye yazıyor, “dünyayı 14 yaşında nasıl gördüğünün bir kalıntısını elinde tutması çok önemli.” Belki biraz kalıntı, ama ne kadar? Bazı eski alışkanlıkların ölmesine izin vermek yerine, onların gevşemesine izin vermekte ısrar ediyor. “Ne zaman orkestra müziği dinlemeye gitsem katı bir davranış kuralına uyuyorum” diyor ve “gözlerimi her zaman en çekici Asyalı kemancıdan ayırıyorum.” Dyer’ın (yine bir başka) güzel kadına (yine bir başka) göz atmasına ilişkin bu özel örnek, daha önce defalarca katıldığı (ve hakkında yazdığı) bir olay olan Burning Man’e (yine bir başka) ziyareti sırasında gerçekleşir: bir bilet aldı ve gitmek için planlar yaptı, bir şeyleri bir kerede çok fazla yapma eğilimindeydi.

Dyer’ın bir noktada Covid’in seyahat etmeyi nasıl imkansız hale getirdiğine dair bir soruşturma başlatması ve böylece otellerden bu minyatür tuvalet malzemelerine erişimini engellemesi ve böylece bir daha asla başka bir şey satın almama taahhüdüne son vermesiyle pandemi kaçınılmaz bir varlıktır. bir şişe şampuan. “Koronavirüs zorlukları devam ederken, bunun anılmaya değer olmadığını” kabul ediyor, “ama tam olarak bundan bahsediyorum çünkü bahsetmeye değmez.” Onun “şampuan projesi” “sadece yaşamı geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda yaşamı tanımlıyordu. ” Nietzsche’den alıntı yaparak, “En derin zihin aynı zamanda en uçarı zihin olmalıdır.” Tüm bu yorucu büyüklük karşıtlığı, bir dokunuş büyük olarak karşımıza çıkabilir mi?

“The Last Days”de bazı muhteşem pasajlar var, bazı harika eleştiri parçaları, psychedelics’in bazı büyüleyici tanımları, bazı komik şakalar. Yine de, sanki akla gelen her düşünce o kadar sevimliydi ki, tam olarak kaydedilmeyi hak ediyormuş gibi, genellikle bir notlar topluluğu gibi okunan bir kitapta çok fazla döküntü var. Dyer, “Yazmanın bir yararı, kişiyi masanın ötesindeki dünyanın sayısız tahrişine ve felaketine karşı daha az duyarlı hale getirmesidir” diye yazıyor. “Kötü hava koşullarına karşı yalıtım sağlar; Covid ve Trump’a karşı bir kalkandır (sürekli onları düşünmeye karşı). Bu yazma fikri kulağa çekici ve saf geliyor; bir tür gençlik idealizmi ifade eder. Ama “Roger Federer’in Son Günleri” başka bir şeyi daha fark etmemi sağladı. Bir süre sonra 14 yaşındaki benliklerimiz bile yaşlanıyor.