Mikrofon Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

anlatamadım

New member
Bilgisayar ve telefonlarımızdaki mikrofon ve kameralar bizim dünyaya açılan kapılarımızdır. Bu kapıların kapalı olması son derece can sıkıcıdır. Bilhassa mikrofon çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız bir anda dünyayla olan ilişkiniz kesilmiş üzere hissedebilirsiniz. Mikrofon çalışmıyor sorunu Windows 7, 10, 11 versiyonu laptop ve masaüstü bilgisayarların ya da iOS ve Android akıllı telefonların dahili mikrofonlarında ortaya çıkabilir.

Mikrofon niye bozulur sorusunun bir hayli farklı cevabı olabilir zira bu dahili donanım dış etkenlere direkt olarak maruz kalabildiği için hasar nazaranbilir. Birebir biçimde bu donanımın çalışması için bir yazılım gerektiği için teknik olarak da bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bu niçinle tahlil, sorunun ortasında kapalıdır. Gelin telefonda ve bilgisayarda mikrofon sorunu nasıl çözülür tüm bilgileriyla gorelim.

Telefonda ve bilgisayarda mikrofon sorunu nasıl çözülür? Mikrofon çalışmıyor sorunu tahlil biçimleri:

• Bilgisayarda mikrofon çalışmıyor sorunu için uygulayabileceğiniz tahlil şekilleri
  • Telefonda mikrofon çalışmıyor sorunu için uygulayabileceğiniz tahlil şekilleri
Bilgisayarda mikrofon çalışmıyor sorunu için uygulayabileceğiniz tahlil biçimleri:

• Yöntem #1: Mikrofon donanımında bir hasar olup olmadığını test edin.
  • Yöntem #2: Hata aldığınız uygulamanın mikrofona erişimi olduğundan emin olun.
  • Yöntem #3: Dahili mikrofonun var iseyılan olarak seçildiğinden emin olun.
  • Yöntem #4: Mikrofonun ses düzeyini arttırın.
  • Yöntem #5: Ses şoförünü güncelleyin.
  • Yöntem #6: Sorun giderme aracını çalıştırın.
Yöntem #1: Mikrofon donanımında bir hasar olup olmadığını test edin:

Bilgisayarlarınızda mikrofon çalışmıyor probleminin en epeyce karşılaşılan sebebi, donanımın hasar almasıdır. Bu niçinle bilgisayarınızda bir ses kaydı alın ya da bir görüntü çekin. Kayıtlarda sesiniz net çıkıyorsa hasar yok demektir. Şayet sesiniz boğuk ya da derinden geliyorsa mikrofonun üzerini temizleyin. Dış etkenlere açık bir donanım olduğu için üstü bir biçimde pislikle kapanmış olabilir. Sivri uçlu bir iğne kullanarak bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem #2: Yanılgı aldığınız uygulamanın mikrofona erişimi olduğundan emin olun:

Eğer ses ya da görüntü kaydında sesiniz problemsiz çıkıyorsa ve hatta öbür uygulamalarda da rastgele bir sorun yaşamadan yalnızca tek bir uygulamadan yanılgı alıyorsanız o uygulamanın aygıtın mikrofonuna erişimi olmayabilir. Ayarlar sayfasındaki Saklılık ve Güvenlik seçeneği üzerinden kelam konusu uygulamanın aygıtın mikrofonuna erişim müsaadesi olup olmadığını denetim edin, şayet bu uygulamaya güveniyorsanız gerekli müsaadesi verin.

Yöntem #3: Dahili mikrofonun var iseyılan olarak seçildiğinden emin olun:

• Adım #1: Sağ alt köşede bulunan hoparlör simgesi üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #2: Ses Ayarları seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Giriş başlığı altındaki Konuşma ve Kaydetme İçin Bir Aygıt Seçin sekmesini genişletin.
  • Adım #4: Seçili mikrofonun bilgisayarın dahili mikrofonu olduğundan emin olun.
  • Adım #5: Değilse bilgisayarın dahili mikrofonunu var iseyılan olarak seçin.
Bilgisayarınıza harici bir mikrofon bağladıysanız ya da farklı uygulamalar kullanırken uygulama mikrofonunu var iseyılan olarak belirlediyseniz olağan çalışma sırasında bilgisayarınızda mikrofon çalışmıyor sorunu yaşayabilirsiniz. Üstteki adımları uygulayarak bilgisayarın dahili mikrofonunu bir daha var iseyılan olarak seçmelisiniz.

Yöntem #4: Mikrofonun ses düzeyini arttırın:

• Adım #1: Sağ alt köşede bulunan hoparlör simgesi üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #2: Ses Ayarları seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Giriş başlığı altındaki Konuşma ve Kaydetme İçin Bir Aygıt Seçin sekmesini genişletin.
  • Adım #4: Ses Seviyesini 100 olarak seçin yani sona kadar arttırın.
sıradan bir yol üzere görünüyor lakin bir epey kullanıcı farkında olmadan bilgisayarının dahili mikrofonunun sesini ezkaza kıstığı için mikrofon çalışmıyor sorunu yaşıyor. Mikrofon sesini en yüksek seviyeye ayarladığınız vakit çalıştığından emin olursunuz. Konuşma sırasında ses patlamaları yaşanıyorsa çabucak sonrasında bir daha uygun düzeye getirebilirsiniz.

Yöntem #5: Ses şoförünü güncelleyin:

• Adım #1: Windows bilgisayarınızdaki Aygıt Yöneticisi sayfasını açın.
  • Adım #2: Ses Girişleri ve Çıkışları sekmesini genişletin.
  • Adım #3: Mikrofon sürünüzü bulun ve üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #4: Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın.
    • ya da
  • Adım #5: Mikrofon üreticisinin internet sitesine girin.
  • Adım #6: En aktüel şoför versiyonunu indirin.
  • Adım #7: Bilgisayarınıza kurun.
Eğer Windows Update üzerinden otomatik olarak tüm güncellemeleri alıyorsanız bu tekniği uygulamanız gerekmez lakin otomatik güncelleme almayan bir fazlaca kullanıcı bilgisayarında mikrofon çalışmıyor sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bilgisayarınızın işletim sisteminin, uygulamaların ve şoförlerin her vakit şimdiki olduğundan emin olun.

Yöntem #6: Sorun giderme aracını çalıştırın:

• Adım #1: Windows Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #2: Sistem sayfasını açın.
  • Adım #3: Ses sayfasını açın.
  • Adım #4: Gelişmiş başlığı altındaki Sık Karşılaşılan Ses Problemlerini Masraf seçeneğini bulun.
  • Adım #5: Giriş Aygıtları seçeneğine tıklayarak sorun giderme aracını çalıştırın.
  • Adım #6: Bu araç var ise problemleri çözecek ya da size teklifler sunacaktır.
Windows, problemleri olduğu kadar tahlilleri de kendi ortasında sunan bir işletim sistemi. Evvelki versiyonlarda genel olan sorun giderme aracı artık donanıma ya da yazılıma özel olarak hizmet sunuyor. Yukarıdaki adımları uygulayarak mikrofon çalışmıyor sıkıntısını çözebilir ya da nasıl çözebileceğinizi en hakikat biçimde öğrenebilirsiniz.

Telefonda mikrofon çalışmıyor sorunu için uygulayabileceğiniz tahlil biçimleri:

• Yöntem #1: Mikrofon donanımında bir hasar olup olmadığını test edin.
  • Yöntem #2: Hata aldığınız uygulamanın mikrofona erişimi olduğundan emin olun.
  • Yöntem #3: İşletim sistemini güncelleyin.
Yöntem #1: Mikrofon donanımında bir hasar olup olmadığını test edin:

iOS ya da Android telefonlarınızda mikrofon çalışmıyor sıkıntısının en epey karşılaşılan sebebi, donanımın hasar almasıdır. Bu niçinle telefonunuzda bir ses kaydı alın ya da bir görüntü çekin. Kayıtlarda sesiniz net çıkıyorsa hasar yok demektir. Eğer sesiniz boğuk ya da derinden geliyorsa mikrofonun üzerini temizleyin. Dış etkenlere açık bir donanım olduğu için üstü bir biçimde pislikle kapanmış olabilir. Sivri uçlu bir iğne kullanarak bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem #2: Kusur aldığınız uygulamanın mikrofona erişimi olduğundan emin olun:

Eğer ses ya da görüntü kaydında sesiniz problemsiz çıkıyorsa ve hatta diğer taşınabilir uygulamalarda da rastgele bir sorun yaşamadan yalnızca tek bir taşınabilir uygulamadan kusur alıyorsanız o uygulamanın aygıtın mikrofonuna erişimi olmayabilir. Ayarlar sayfası üzerinden kelam konusu taşınabilir uygulamanın telefonun mikrofonuna erişim müsaadesi olup olmadığını denetim edin, şayet bu uygulamaya güveniyorsanız gerekli müsaadesi verin.

Yöntem #3: İşletim sistemini güncelleyin:

Her vakit dediğimiz üzere aktüel olmayan bir işletim sistemi bütün kötülüklerin anasıdır. Telefonunuzun sahip olduğu iOS ya da Android işletim sisteminin yeni bir güncelleme alıp almadığını Ayarlar sayfası üzerinden denetim edin ve var ise çabucak yükleyin. Şayet mikrofon çalışmıyor problemini tek bir taşınabilir uygulamada yaşıyorsanız o uygulamanın güncellenmesi gerekebilir.

Windows bilgisayarınızda ya da iOS ve Android telefonunuzda yaşayabileceğiniz mikrofon çalışmıyor sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtlayarak tahlili için uygulayabileceğiniz yollardan bahsettik. Sorun bir türlü çözülmüyorsa aygıtın teknik servisine başvurmaktan çekinmeyin.