Louise Penny, İzinli Olduğu Yıl Boyunca En Çok Satanlar Arasında 1 Numara Yazdı

Bakec

Member
Louise Penny yazmaya bir yıl ara vermeye karar verdiğinde komik bir şey oldu.

2021’de Kanadalı romancı dünyaya iki gerilim filmi getirdi – Ağustos’ta “The Madness of Crowds” ve Ekim’de Hillary Clinton ile birlikte yazdığı “State of Terror” – bu yüzden ara vermesi gerekiyordu.

2005’ten beri yılda bir kitap yazan Penny’nin yeni keşfettiği boş zamanını nasıl geçireceğine dair bir planı yoktu. Bir telefon görüşmesinde “Bunu başından beri düşünmemiştim” diye itiraf etti. “Gerçek şu ki, 20 yıl yazarken kitapları, karakterleri, olay örgüsünü ya da bundan sonra nereye gideceğimi düşünmediğim tek bir gün bile geçmedi. Harikaydı; Etrafta taşıdığım bu büyük örs gibi değil. Ama sonuç olarak ara vermeye karar verdiğimde bu uçurum oluştu. İçini neyle dolduracağım?”

Bunun nereye varacağını tahmin edebilirsiniz. Penny, Baş Müfettiş Armand Gamache’nin başrol oynadığı 18. gizemi olan “A World of Curiosities”e dönüşen yeni bir hikaye sızdırmaya başladı. Prime Görüntü’nün romanlarının sekiz bölümlük uyarlaması olan “Three Pines”ı yayınlamasından bir haftadan kısa bir süre sonra ciltli kurgu listesinde 1 numaradan giriş yaptı. New York Times televizyon eleştirmeni Margaret Lyons, diziyi “gerçek yumruk ve gösterişli bir gösteri” olarak tanımladı. Penny internet sitesinde, “Ben mühlet ediyorum ki kitaplara ne kadar sadıksınız merak ediyorsunuz. Kesinlikle değişiklikler var, bazılarıyla mücadele ediyorum ama genel olarak memnunum ve rahatladım.

“A World of Curiosities” ile Penny, uzay ve zamanın – ve her ikisinden de yararlanma izninin – tüm farkı yarattığına ve daha akıcı ve itici bir yazma deneyimine yol açtığına inanıyor. “Bu kitapla boynumda sıcak nefesi hissetmedim” dedi. “Yazıyorum çünkü bunu seçiyorum ve bu kitapların formüle dayalı herhangi bir şeye ya da bir sosis fabrikasına dönüşmesini asla ama asla istemiyorum. Bunu okuyuculara veya kendime yapamazdım.

Penny, tüm romanlarında olduğu gibi, Herman Melville’e yazdığı mersiyede WH Auden’ın iki mısrasından ilham aldı: “İyilik vardı: yeni bilgi buydu./ Korkusu kendi kendine tamamen sönmeliydi/ Görmesine izin vermek için.”

Şöyle açıkladı: “Çok az insan iyiliği görür ve iyiliğin derin etkisini, terörü bilen insanlardan daha fazla görür. Diğer taraftan çıkıyoruz ve terörü bildiğimiz için iyiliğin farkına varıyoruz. Ve böylece kitaplar – daha nazik görünen ilk kitaplar bile – aslında terör hakkındadır. Ama bundan daha fazlası, iyilik ve edep, ait olma, sevgi ve dostluk hakkında.”

Elisabeth Egan, Book Review’da editör ve “A Window Opens” kitabının yazarıdır.