‘Gunfight’ ile İçeriden Biri Bir Zamanlar Kendi Topluluğuna Karşı Çıkıyor

Bakec

Member
Silahlar, Ryan Busse’nin hayat hikayesinin değişmez bir parçası olmuştur. Babası ona Kansas’ın yüksek ovalarında bir çiftlikte büyüyen bir çocuk olarak ateş etmeyi öğretti. O ve erkek kardeşi, araziyi dolaşıp, tavşanlara ve teneke kutulara, ona Eski Batı’yı hatırlatan levyeli bir tüfekle ateş ederdi.

Bu yetiştirme, onu silah üreticisi Kimber’da rüya gibi bir işe götürdü. 25 yılı aşkın bir süredir, ateşli silah endüstrisinde üst düzey bir yönetici ve etkili bir güç haline geldi.

Busse, Public Affairs’in Ekim ayında yayınladığı “Gunfight” adlı kitabının başında “Milyonlarca silah satmaktan sorumluyum” diye yazmıştı.

İddia bir övünme değildi. Daha çok bir özürün başlangıcı gibiydi.

Kısmen anı, kısmen Amerika’daki silah politikası üzerine bir inceleme olan kitapla Busse, kendisini, kitlesel kurşunlamalar, polis cinayetleri ve polis cinayetleri de dahil olmak üzere başka bir ölümcül silah şiddeti patlamasıyla karşı karşıya kaldığında yeniden alevlenen görünüşte zorlu bir tartışmanın merkezine yerleştirdi. Kyle Rittenhouse’un karıştığı gibi ölümcül çatışmalar.

Yıllarca süren tartışmalar, görüşler sertleşti ve siyasi bölünmenin aşılması giderek zorlaştı, Busse, ateşli silah endüstrisinde ve onu çevreleyen kültürde uzun zamandır içeriden biri olarak şaşırtıcı ve kutuplaştırıcı bir figür haline geldi ve şimdi kendisini bir eleştirmen olarak görüyor .

Daha katı silah kısıtlamalarının savunucuları, Busse’nin silah endüstrisinin rolüyle güreşen ahlaki envanterine ve artan bir silah şiddeti kültürünü silahlandırmada kendisine çekildi. (Busse’yi podcast’inde tanıtırken, eski Senatör Al Franken dinleyicilere “Bence bu adama bayılacaksınız” dedi.)

Ayrıca, Busse’nin bir zamanlar kendi olduğunu düşündüğü bir topluluk tarafından saldırıya uğradı. Silah hakları destekçileri onu bir sığınmacı ve ikiyüzlü olarak etiketlediler ve İkinci Değişikliğe olan bağlılığını sorguladılar. Donald Trump Jr., Busse’nin düşmanları tarafından tercih edilen “faydalı bir aptal” olduğunu söyledi.

Yine de kitaba verilen yanıt, “Gunfight”ın yüksek desibelli söyleme nüfuz etmesinin ve Busse gibi politik olarak ılımlı silah sahiplerinden oluşan hedef kitlesine ulaşmanın ne kadar zor olacağını yansıtıyor.

Ekim ayında bir video röportajı sırasında Montana’daki evinden “Silahları kendimden daha az sevmiyorum veya sevdiğimden daha fazla sevmiyorum” dedi. “Oğullarımla birlikte ateş ediyorum. Bulduğum her fırsatı avlarım. Hala bir sürü silahım var. Hayatımın en iyi kısımlarının çoğu, silahların veya silahların etrafında toplandı, bu yüzden bu şekilde hiç değiştiğimi düşünmüyorum. Ancak değişen şey, endüstrinin makul ve sorumlu olduğuna inandığı şeyde radikal bir değişim. ”

Ryan Busse’nin “Gunfight” adlı kitabı Ekim ayında yayınlandı. Kredi. . . The New York Times için Lido Vizzutti

“Gunfight”, ülkenin silah kültürünü kavrayan bir dönüşümü araştıran, yakın zamanda yayınlanan birkaç kitaptan biridir. Kitaplar birçok yönden muhafazakar siyasette neler olduğunu yansıtıyor.

Araştırmacı gazeteci Tim Mak, Kasım ayında yayınlanan “Tekleme”de, iç çekişmeler ve mali çalkantı nedeniyle çöküşün eşiğine gelen Ulusal Tüfek Derneği’ni araştırıyor. Matthew J. Lacombe tarafından Mart ayında yayınlanan “Firepower”, N. R. A.’nin American Rifleman dergisinden onlarca yıllık başyazıların akademik bir analizidir.

Geçen yıl, eski bir N. R. A. yetkilisi olan Joshua L. Powell, örgütten zorla atıldıktan sonra bir anı yazdı ve araştırmacı gazeteci Frank Smyth, “The N. R. A.” adlı kitabında örgütün tarihini kronikleştirdi.

2020’de sektörden gönüllü olarak ayrıldığını söyleyen Busse, “Gunfight” ile öne çıkıyor çünkü silah şirketlerinin tecrit kültürü hakkında halka açık ve eleştirel konuşan birkaç içeriden biri.

Sessiz bir seyirci olmadığını kabul etti. Busse, Smith & Wesson’ın 1999’da Columbine Lisesi’nde yeni silahlara bir dizi güvenlik önlemi eklemeyi içeren bir anlaşmaya vardığında, tetik kilitleri de dahil olmak üzere bir anlaşmaya vardığında, şirketi boykot etmek için düzinelerce silah satıcısını başarılı bir şekilde organize ettiğini yazdı.

Busse’nin tüm kariyerini geçirdiği Kimber’de, saygın ve aklı başında bir şirkette bir yer edindiğine inanıyordu. Ateşli silah endüstrisinin Tiffany & Company gibi olduğunu söyledi. Bunun “söylenmemiş bir çatallanma çizgisinin” sağ tarafında olduğuna inanıyordu, “Hepimiz daha yüksek kaliteli, daha pahalı, daha düşük kapasiteli silahların” – şirketinin yaptığı türden – “çok daha az olası olduğunu biliyorduk. suçta kullanılabilir. ”

Öyle olsa bile, endüstri bir bütün olarak sorumsuz bulduğu bir şekilde gelişiyordu. Bu değişim, 2010’da Charlotte, N.C.’deki bir N. R. A. kongresinde onun için kristalleşti ve burada Bushmaster AR-15 tarzı tüfeğin reklamını yapan büyük bir poster gördü, “Adam kartınızın yeniden basıldığını düşünün. Slogan, Sandy Hook İlköğretim Okulu’ndaki silahlı saldırıda öldürülen insanların aileleri tarafından açılan ve silah üreticisinin sözde kanepe komandolarına ve onlar gibi sorunlu genç erkeklere hitap eden militarist pazarlama kampanyaları yürüttüğünü iddia eden bir davanın parçası haline gelecekti. 2012 saldırısının faili.

Busse, “Sektörde bir çoğumuzun birbirimize fısıltı gibi birbirimize baktığımızı hatırlıyorum” dedi. Normlar çiğneniyordu ve uzun süredir sektörde olan çoğumuz bundan ne anlamamız gerektiğini bilmiyorduk. ”

Pazarlamadaki bu eğilimin sadece yoğunlaştığını ve bir şirketin artık bir tüfek “Urban Super Sniper” olarak pazarladığını belirtti. ”

20 birinci sınıf öğrencisinin ve altı yetişkinin öldürüldüğü Sandy Hook katliamı belirleyici bir andı. Busse, “Çocuklarım Sandy Hook çocuklarıyla neredeyse aynı yaştaydı” dedi. “Daha önce bu kadar korkunç bir şey olduğunu bilmiyorum. ”

Şöyle ekledi: “Tamam, eğer bu mevzuatı teşvik etmezse, hiçbir şey olmaz. (Saldırı yeni federal düzenlemelere yol açmadı. )

Yine de Busse, Kimber’ın satıştan sorumlu başkan yardımcısı olarak görevinden ayrılmadan önce yaklaşık sekiz yıl geçti. Ertelediğini, çünkü endüstrinin içinden bir fark yaratabileceğini düşündüğünü söyledi. Pratik kaygılar da vardı: Yılda 210.000 dolar kazandığını, ancak 50 yaşında olduğunu, bir ailesi olduğunu ve maaşını zar zor geride bırakabileceğini söyledi.

Karısı Sara Busse, gitmesi için ona baskı yapmaya devam etti. 2019’da 20. yıldönümlerini kutlarken onu bir otel odasına kapatmış ve “Bir planımız olana kadar gitmiyoruz. ”

Bir röportajda “Bunun bir parçası olamayız” dediğini hatırladı. “Silah endüstrisinin bir parçasıydı, ama benim için suç ortağı olduğumuzu hissettim – ailemiz silah endüstrisinden geçiniyordu. ”

Conn., Newtown’daki 2012 toplu çekim Busse için belirleyici bir an olduğunu söyledi. “Çocuklarım Sandy Hook çocuklarıyla neredeyse aynı yaştaydı. ” Kredi. . . The New York Times için Lido Vizzutti

Busse, Ağustos 2020’de Kimber’dan ayrıldı ve kitabı yazmaya başladı. Haziran ayında, 2011’de bir toplu silahlı saldırıda ağır yaralanan eski Arizona kongre üyesi Gabrielle Giffords tarafından kurulan silah güvenliği örgütü Giffords’un kıdemli danışmanı oldu.

Eski meslektaşları ve müttefikleri onu alenen reddetti ya da ondan uzaklaştı.

Busse’nin bir zamanlar başkan olarak görev yaptığı bir koruma grubu olan Backcountry Hunters & Anglers, yaptığı açıklamada, örgütün kitapla hiçbir şekilde bağlantılı olmadığını söyledi.

Kimber’ın sahibi Leslie Edelman, kitap veya Busse’nin ayrılışı hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak Busse, The Sidney Herald’da ve Montana’daki diğer gazetelerde silah yasalarını gevşetme yasasını eleştiren bir mektup yayınladıktan sonra, Kimber kendisinden uzaklaşan bir bildiri yayınladı ve şirketin “Anayasal silah bulundurma ve taşıma haklarımızın gururlu bir destekçisi olduğunu” söyledi. ”

Ancak Busse’nin ailesi ve endüstri dışındaki arkadaşları onu teşvik etti. Eski meslektaşları ona sessizce teşvik eden metinler gönderdiler.

Busse’nin arkadaşı Matt Leow, oğlunu dışarı çıkarmaya hazırlanırken, “Silah meselesinin çok partizan ve kutuplaşmış hale geldiğini ve insanların nerede olduğu gerçeği, meselenin nasıl çerçevelendiğine yansımadığını düşünüyorum” dedi. bir günlük av için. “Silah hırsızlarına karşı silah delileri olarak çerçeveleniyor. Çoğumuzun inebileceği bir yer yok. ”

Busse orta sahada bir grubu harekete geçirmeye çalışıyor. Kitapta, yazdığı gibi, “güvenliği ve mantığı kucaklayan” babası gibi insanlar hayal ettiğini yazdı. ”

Busse, “Değişim dışarıdan içeriye doğru olmayacak” dedi. “Benim gibi biriyle başlamalı. ”