Çin, 6G’nin Kullanılacağı Tarihi Duyurdu

anlatamadım

New member
Dördüncü jenerasyon taşınabilir telekomünikasyon hizmetinin 10 katı data iletim suratına sahip yeni kuşak taşınabilir ağ hizmeti 5G, 2019 yılında Çin’de kullanılmaya başlanmıştı. Altyapıların geliştirilmesiyle vakit içinde farklı ülkelerde de kullanılmaya başlayan taşınabilir ağ hizmetinin, ülkemizde de 2023’ten itibaren kullanılacağı söyleniyor.

Bizler 5G teknolojisinin ülkemizde de kullanılmasını beklerken, Çin’den 6G’nin ticarileşeceği ve vatandaşlar tarafınca kullanılmaya başlayacağı tarih hakkında açıklama geldi. Çin, 2030 yılında taşınabilir işletim sistemini bir üst düzeye çıkararak 6G teknolojisini kullanmaya başlayacak.

Çin, 10 yıl ortasında 6G teknolojisine geçiş yapıyor

Çin, 5G bağlantı ağı araştırma ve geliştirilmesinde önder olmuştu. Lakin 5G teknolojisi de kâfi gelmemiş olacak ki 6G teknolojisi için ticarileştirilme çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 2021 Teknoloji Billboard Konferansı’nda açılış konuşmasını Küresel Taşınabilir Bağlantı Derneği’nin danışmanı Wang Jianzhou yaptı. Wang Jianzhou, konuşmasında “5G’yi inşa ederken, 6G çalışmaları da esasen başlamıştı. 2030 yılına kadar 6G bağlantı ağı ticari olarak mevcut olacak. Artık 6G’nin tarifini, araştırma ve geliştirme çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

5G teknolojisinin taşınabilir irtibat maharetleri şimdiye kadar görülmemiş gelişmeler sağlamıştı. Lakin süratle gelişen teknolojinin gelişimi sonsuz, 5G’nin de 5,5G ve 6G olmak üzere iki seviyede gelişmelere muhtaçlığı var. 6G ağ teknolojisi; en yüksek sürat, gecikme, trafik yoğunluğu, spektrum verimliliği ve daha bir epey özellikleriyle 5G’den üstün olacak. Danışman Jianzhou, 5G’ye kıyasla 6G ağ mimarisinin dizaynının, donanım ve algoritmaların güç tüketiminin üstündeki etkisinin de dikkate alınacağını belirtti.