Bu Roman Anneliği İnceliyor Ama Olağan Açılardan Değil

Bakec

Member
YABANİCAT
Amelia Morris tarafından

Amelia Morris’in komik ve sürükleyici ilk romanı hakkında en az sevmeye hazır olduğum şey – yeni annelik ve gerekli tüm büyüme sancıları – sonunda en çok hayran olduğum şey oldu. Anneliğin zor, neşesiz bir iş olduğu mesajına her zaman duyarlı biriyim ve kulübe katılıp katılmamakla boğuştuğumda, arkadaşlarıma çocuk sahibi olmaktan hoşlandıkları bir şey varsa, ne istediklerini sorduğum biliniyor.

“Wildcat”in anlatıcısı Leanne Hazelton, bu soruyu benim için şefkatli, genellikle gündelik yollarla yanıtladı. Bebek (Ursasand Martines’in Los Angeles’taki önemli bir yerleşim bölgesinde “gündüz gibi” Hank olarak adlandırılır) her tükürdüğünde, ateşi çıktığında, ağladığında, uyuyakaldığında ya da uyumadığında, kendimi bir felakete hazırladım. Hikayede bariz bir şekilde bir şeyler inşa eden bağımlılık yaratan bir gerilim var – ama bu, 30’larında ilk kez ebeveynlik yapan bir hikayeden beklemeye şartlandığım bir şey değildi.

Leanne ile ilk tanıştığımızda, gergin bir ilişkisi olduğu doktor babasının beklenmedik ölümünün yasını tutarken ikinci kitabının yayınlanmasına hazırlanan yeni bir annedir. Los Feliz’in buji-bohem kraliçesi arkadaşı Regina Mark’ın dördüncü evlilik yıldönümünü kutlamak için Hank – Palm Springs’e sahip olduğundan beri ilk hafta sonu için heyecanlı. “Ama neden senin dördüncü yıldönümü?” Leanne sormak istiyor ama istemiyor. “Arkadaşlıkları tipik olarak böyle soruları içermiyordu – yaşam tarzları arasındaki tutarsızlıkları vurgulayan sorular.”

Regina, muhteşem çöl evinin kapısına sarhoş ve kötü bir ruh hali içinde gelir – kocası Facebook’ta küstah bir moda markalama videosu için kavrulur ve aileye utanç getirir. Şampanyanın neden olduğu sersemlik içinde, Regina birkaç korkunç itirafta bulunur. Leanne’in kitabının erken bir kopyasını okumadı çünkü “istemiyor”. Daha da kötüsü, kızı Ursa Major’ı aşılamayı reddediyor çünkü aşılar “iğrenç”.

Leanne’nin arkadaşlığı aştığını görmesi gereken uyandırma çağrısı, 10 yıl önce “kendini bir kadın figürü olarak küçültmek için nasıl küçültmeye istekli olduğunu henüz anlamadığında” vurdu. olabilir onu seviyorum.” Yapılacak olgun şey Regina’dan hemen orada uzaklaşmak olurdu – ama bunun neresinde schadenfreude?

Regina’yı aşırı büyümüş, ortalama bir kız olarak ifşa etme girişimleri arasında, Leanne, Regina’nın asla yapamayacağı bir şey sunan, eleştirmenlerce beğenilen, çocuksuz yazar Maxine Hunter ile “biraz takıntılı hale geldiği” bir yazar arkadaşıyla yeni bir dostluk kurar. otantik bağlantı. Leanne’in Maxine’i ve 30 miyavlayan kediyi evine kabul ettiği giriş bölümü, hikayenin düpedüz önemsiz bir anından gelse de, bu dostluğun gelişiminden keyif aldım.

Hikayenin daha güçlü kısımları Morris’in esprili gözlemlerinden geliyor. Leanne, Regina’nın dippy kocasının viral videosundaki yorumları gözden geçirirken, “Dünyanın çoğu, internet trollerinin korkunçluğu konusunda hemfikir görünüyordu,” diye düşünüyor, “ama ya size görüldüğünü hissettiren tüm çevrimiçi yorumculara ne demeli? yüksek sesle gülmek? Trollerin tam tersiydiler. Onlara da bir isim verilmeli.” Mükemmel – ve onlara ne dersen de, Leanne kesinlikle bir tanesidir.

Cumhuriyetçi doktor annesiyle bir ateşkes ve babasının küskün dul eşiyle bağların kopmasıyla ortaya çıkan aile hakkında dokunaklı epifanlar da var. O bölümü birkaç kez yeniden okudum, sanki rüzgar beni benden almış gibi hissettim ve hiç kurgu okumadığımdan şüphelendim.

Ve elbette, Regina’nın nihayet geldiğinde yayından kaldırılması bir şefin öpücüğü anı.

“Wildcat” uzun süre elimden bırakamadığım bir kitaptı. Bütün bu gerilim neye yol açtı? Boşanma, bir ilişki, küçük, talepkar bir iblis için hayatından vazgeçtiğin için işkence eden pişmanlık değildi. Her gün kolay olmasa bile, hayatınızdan ve seçimlerinizden memnun olduğunuzun ve sizin için mutlu olamayan insanları da tüketmenin ve belki de onlara acı çektirmenin zamanının geldiğinin farkına varmak bir şeydi. sadece biraz.