Autotune Nedir ve Nasıl Kullanılır?

anlatamadım

New member
Auto-Tune kimisinin sevdiği, kimisinin sevmediği ve kullanan bireylerden rahatsız olduğu ve kimisinin ise büsbütün bahse karşı nötr olduğu bir durum. Son vakit içinderda Auto-Tune artık o kadar fazlaca müzik kesiminde yer alıyor ki Auto-Tune’a sahip olmayan müzik parmakla gösterilir oldu resmen.

Pekala nedir bu Auto-Tune, niye kullanılır, ne işe fayda? Bu sorunun yanıtını vermek için biraz derinlere inelim.

Auto-Tune nedir?

Autotune, Antares Audio Technologies tarafınca geliştirilen tescilli bir ses işleyicisidir. Birinci geliştirildiğinde sismik bilgileri yorumlamak için hazırlanmıştı. Ancak sonrasındasında bu süratle gelişen teknolojinin tespit ve tahlil etme ve akordu değiştirme hedefiyle da kullanılabileceği keşfedildi. Birfazlaca sanatkarın daha kusursuz ayarlanmış kayıtlar yapmasına imkan tanımaktadır. Terim genel olarak başka şirketler tarafınca geliştirilen ‘Akort’ düzeltme teknolojisini kastetmek maksadıyla kullanılmaktadır.

Ne kadar bilimsel manada açıklaması bu biçimde olsa da, genel olarak son vakit içinderdaki rap kültüründe Auto-Tune, bilimsel manasından çok uzak bir biçimde kullanılıyor ve bu durum insanların Auto-Tune’un olağanda olduğundan daha farklı bir mana yüklemesine sebep oluyor. Doğal ki işin özü bilindiğinde bu durumun gerçek olmadığı ortada olsa da bu biçimde bir mantık şu an için yerleşmiş durumda

Autotune ne işe fayda?

Üstte bahsetmiş olduğumiz Antares Audio Technologies tarafınca geliştirilen Auto-Tune, olağan kaidelerde vokal ve enstrümental performansların akortlarını düzeltmek emeliyle kullanılmaktadır. Daha bilinen manasıyla detone meselesini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Günümüzde tanınan kültüründeki yanlış anlaşılmaya sebep olan durum ise Auto-Tune’un yapılan birtakım ayarlar ile insanın sesi üzerinde değişiklik yapacak bir tesire sahip olması. Olağanın haricinde olan bu kullanım fazlaca dikkat edilmediği takdirde sesteki detoneleri epeyce süratli bir biçimde yok etmeye çalıştığı için ses naturelliğini yitirip mekaniksel bir hale bürünüyor. Bilhassa günümüz rap müziklerinde sık sık karşımıza çıkan bu durum birfazlaca insan bu teknolojiye karşı olan bakış açısını değiştirdi.

Autotune nasıl kullanılır?

• Adım 1# Autotune Eklentisini kesime uygulayın.
  • Adım 2# Anahtar ölçek ve giriş çeşidini seçin.
  • Adım 3# bir daha ayarlama suratını seçin.
  • Adım 4# Vokalin ne kadar kusursuz olması gerektiğine karar verin.
  • Adım 5# Vokalinizi müzikten kaldırıp art plan müziğine odaklanın.
Her Auto-Tune programı kendine has bir çalışma tarzına sahip olsa da genel fonksiyon prensibi tıpkı oluyor. Bu durum iOS ve Androidler içintek tuşla halledilecek seviyede sıradan olsa da bilgisayarda işler biraz daha farklı oluyor. Bu yüzden bilgisayarda bir eklenti kurduğunuzu var iseyarak hususa değindik.

Adım 1# Autotune eklentisini modüle uygulayın

Eklentilerin hepsi birbirinden farklı gözüküyor olsa da hepsi birebir biçimde çalışıyor. Bahsi geçen tabirler Logic Pro’nun var iseyılan eklentisinde yer alan tabirler olsa da tüm eklentilerde görünme mümkünlüğü yüksek olan bir lisanla anlatacağımız için neyin ne olduğu aşikar olacak. Auto-Tune tıpkı anda bir müziğin sadece bir modülünde kullanılabildiği için burada yapmanız gereken şey sıradançe üzerinde düzeltme yapmak istediğiniz kısmı ve parçayı ayırmak.

Adım 2# Anahtar, ölçek ve giriş çeşidini seçin

Bu durumda çoklukla iki seçeneğiniz olacaktır. Bir tuşu ve bir ölçeği (G Minor tuşu, Melodik minör gam gibi) manuel olarak seçebilir yahut sağlanan programdan kendiniz girebilirsiniz. Listeden bir tuş ve ölçek seçerseniz bir dahade klavyeden akort için gaye olarak hangi notaların kullanılabileceğini ayarlamak isteyebilirsiniz.

Adım 3# bir daha ayarlama suratını seçin

Artık bir daha ayar düğmesine odaklanacağız. 400 ms ila yarım saniye üzere daha yavaş bir sürat büsbütün tespit edilemez lakin birden fazla durumda rastgele bir şey yapmak için bile büsbütün yavaş olacaktır. Vokalleri solo modda döngüye alın (bu biçimdece sadece müzikçiyi duyabilirsiniz) ve müsaade verilen en yavaş ölçüde bir daha ayarlamaya başlayın. Yavaşça arttırın ve metrenin algıladığı notaları görmeye başlayın. Tıpkı biçimde algılandığı müddette sent cinsinden ne kadar keskin yahut düz olduğunu da görmeye başlayacaksınız. Bu ölçü ne kadar düzeltme uygulanması gerektiğini de gösteriyor.

Adım 4# Vokalin ne kadar eksiksiz olması gerektiğine karar verin

Ne kadar ince ayar yaparsanız yapın hiç bir insan harika bir nota tutamaz. En güzelinde bile birkaç sent eksiklik olacaktır. Şayet ki bu eksikliği kaldırırsanız kulağa gerçek dışı gelecektir. İnsan öğesini vokal izine geri eklemek istiyorsanız eklentinizde var ise şayet Flex Tune seçeneğini kullanın. Bu vokallerin tanımladığınız ölçüye göre uygulama dışı kalmasına müsaade verir. sıradançe anlatmak gerekirse programa gereğince yakın ise bir değişiklik yapmamasını söyler. Bunun küçük bir ölçüsü kesiminizi gerçeğe geri getirebilir.

Artık var ise ‘İnsanlaştır (Humanize)’ düğmesine yahut gibisi bir şeye odaklanın. Vokaller istenmeyen bir notayı düzeltmek yerine fazlaca fazla dalgalanmaya başlarsa, eklentiye belli bir nota tutmasını söyler. Müziğiniz cümlelerin sonunda uzun müddet notaları tuttuğunda bunu kullanın.

Adım 5# Vokalinizi müzikten kaldırıp art plan müziğine odaklanın

Son adımda gerideki müzikleri duyabilmek için vokalinizin solosunu kaldırıyorsunuz. bu türlü çalışmanızı tam mix olarak dinleyin. Buradan muhtemelen ince ayar yapmak isteyeceğiniz tek şey bir daha ayar suratı olacaktır. Buradaki yapacağınız eklentiler büsbütün gönlünüze nazaran olacaktır. Dubstep yahut EDM üzere elektronik müziklerde yavaşça bir robotik ses isteyebilirsiniz yahut klasik caz, rock, pop üzere müziklerde sesin daha az gelmesini isteyeceğiniz için bir daha ayar suratını yavaşlatabilirsiniz.

Android mağazında bulabileceğiniz kimi Autotune uygulamaları:

iOS mağazında bulabileceğiniz birtakım Autotune uygulamaları: