Anne Rice’ın Son Röportajı: “Tutkulu Olduğum Biliniyorum”

Bakec

Member
Onu öldüren felçten kısa bir süre önce, Vampir Günlükleri’nin ve diğer pek çok kitabın yazarı – oğlu Christopher ile birlikte yakında çıkacak olan “Lanetli Ramses: Osiris’in Saltanatı” da dahil olmak üzere – Book Review’dan gelen soruları yanıtladı.

Komodininizde hangi kitaplar var?

Şu anda Peter Ackroyd’un Shakespeare biyografisi ve Tom Higham’ın “The World Before Us: How Science Is Revealing a New Story of Our Human Origins”.

En son okuduğunuz harika kitap nedir?

David S. Reynolds tarafından “Abe: Abraham Lincoln in His Times”. Biz tarih meraklıları için tam bir şölen ve gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Walt Whitman’ın harika biyografisi sayesinde Reynolds’tan ilk kez haberdar oldum.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Bilgisayarımın başında olmadığımda, omzumun üzerinde açılı bir kaz boyunlu lambayla yatar koltukta neredeyse sürekli okuyorum. Ben gayretli bir altını çizerim ve neredeyse sürekli olarak kenar boşluklarına not alırım. Bu, araştırma için okuduğum kitaplar için olduğu kadar, tekrar tekrar zevk aldığım ve keyif aldığım kurgular için de geçerli. Oğlum Christopher (aynı zamanda “Ramses the Damned: The Reign of Osiris” kitabının ortak yazarıdır), defalarca dijital okuma devrimine katılmamı sağlamaya çalıştı, ama ben bir mesafeliyim. Sayfanın her yerine el yazısıyla notlar almaya çok aşığım. Geçenlerde, büyük ciltli romanları kucağınızda açık tutmak için patates cipsi poşet klipslerini kullanmayı önerdiğimde, Twitter’da insanlardan bana gülmemelerini istedim. Ama güzel çalışıyor. Bana inanmıyorsanız deneyin.

Başka kimsenin duymadığı en sevdiğiniz kitap hangisi?

Henry Bellamann’dan “Kings Row”. Bellamann’ın romanlarının bugün neredeyse unutulmuş olması benim için çok üzücü. Bunu kayıp bir Amerikan klasiği olarak görüyorum. Yayınlandığında büyük bir başarı elde etti ve genç bir Ronald Reagan’ın yer aldığı bir filme dönüştürüldü. Filmde tökezledikten sonra keşfettim ve sonra romanın bir kopyasını almak için dışarı çıktım. Çirkinlik, yalnızlık ve ıstırap dolu bir dünyada nasıl hayatta kaldığımıza dair çok zengin bir keşif. Bitirir bitirmez doğrudan Amazon’a gittim ve beş yıldızlı bir inceleme yayınladım.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Ve yazarken ne tür okumalardan kaçınıyorsunuz?

Söylemeliyim ki, beni saplantı haline getiren ve çalışmamı dolduran konularda akademik ve kurgusal olmayan kitaplar kadar çağdaş kurgu tüketmiyorum. Son birkaç yılda Kristin Hannah ve Louise Penny’nin romanlarını keşfetmem bazı istisnalar oldu. Ama bir roman üzerinde çalışırken, araştırma hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyorum ve burada, evimde geniş bir kütüphane tutabildiğim için çok şanslıyım.

Bir edebiyat eserinde sizi en çok ne harekete geçirir?

Tolstoy’un karakterlerini betimlediği derin ciddiyet ve şefkatle hiçbir şey boy ölçüşemez. Ve kadınlar hakkında günümüzün birçok yazarından daha derin ve daha sofistike bir şekilde yazdığını hissediyorum. Karakterlerime her zaman derin ve kalıcı bir sevgi besledim ve başka bir yazar aynı tutkuyu sergilediğinde duygulanıyorum. Kurgudaki sinizm, bir yazarın tüm konuları için kaynayan küçümsemesi gibi beni de itiyor.

Özellikle hangi türleri okumaktan hoşlanırsınız? Ve hangisinden kaçınırsınız?

Kurmaca olmayanları, özellikle büyük sanatçıların ve tarihi şahsiyetlerin tarihini ve biyografilerini açgözlü bir şekilde tüketiyorum. Nadir olan kurguyu tükettiğimde, çoğunlukla geçmiş nesillerden gelen büyük hırs çalışmalarıdır. Dickens ve Tolstoy’unkiler gibi muazzam kapsamlı hikayeler. Bugün yaya gerçekçiliğine odaklanan modern edebi roman olarak kabul edilen şey beni hiçbir zaman derinden etkilemedi. 1970’lerde ilk kez yayımlamaya başladığımda, kendimi bu kitapla derin bir çelişki içinde gördüm.

“Ticari” ve “edebi” kurgu arasında ayrım yapıyor musunuz? Senin için o çizgi nerede?

Sanmıyorum ve zamanımızın büyük romancılarının, muazzam ihtişam ve kapsamlı eserlere girişerek, hırpalanmış koçları farklı bir yere götürdüklerine inanıyorum.

Kitaplarınızı nasıl düzenlersiniz?

Coachella Vadisi’ndeki evimde büyük bir kütüphaneye sahip olduğum için çok şanslıyım ve ihtiyaç duyulduğunda bölümlerini yeniden düzenlemenin yanı sıra durmadan düzenlememe yardım eden özverili ve sevgi dolu bir ekibim var. New Orleans’ta yaşadığım ve Garden District’teki veya St. Elizabeth’in binasındaki evlerimde mağara gibi kitap odaları tuttuğum zamanki gibi değil. Kitaplığımı şu anki boyutuna getirebilmek için çok kitap vermek zorunda kaldım. Bazen onları Portland, Ore’deki Powell’s aracılığıyla satıyorum.Bu kadar çok kişinin notlarımın kenar boşluklarına el yazısıyla yazılmış olması, bazı alıcılarına çekici geliyor.

İnsanlar raflarınızda hangi kitabı bulunca şaşırabilir?

Belirli bir kitap olduğundan emin değilim, ancak bazılarının sahip olduğum bilim yazılarının çokluğuna şaşırabileceğini düşünüyorum. Alternatif dünyalar ve doğaüstü kozmolojiler icat ettiğinizde, evrenin altında yatan doku hakkında hala ne kadar az şey bildiğimizi okumak inanılmaz derecede ilham verici olabilir.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet edersiniz?

Tolstoy ve Dickens, şüphesiz. Ve belki de parlak bir şair ve ressam olan rahmetli kocam Stan. Onu çok özlüyorum. 2002’de beyin tümöründen ölmeden önce 40 yıldan fazla evli kaldık.

Hangi kitapları henüz okumamış olmaktan utanıyorsunuz?

Her zaman yetenekli sevdiklerimin kitaplarını yakalamaya çalışıyorum. Zeki oğlum Christopher Rice’ın pek çok harika gerilim filmi var ve gelecek yıl birkaç eşcinsel romantizm ortaya çıkaracak. Ve komik en iyi arkadaşım Eric Shaw Quinn, “Cinayet Yaz” gizemli serisine sahip. O bizim ailemizin sevgili anlatıcısı. Christopher ve Eric ayrıca TheDinnerPartyShow’da birlikte harika podcast’ler üretiyorlar. com.

Yazarlar ve sanatçılardan oluşan bir aileden geliyorsanız, onların çalışmalarını yakından takip etmek ve geri bildiriminiz ve yanıtlarınızla onların süreçlerine müdahale etmemek zor olabilir. Bir şeylere tepkilerimde tutkulu olduğum biliniyor.