2022’nin En İyi Polisiye Romanları

Bakec

Member
Kredi… Sakshi Jain

Nefret ettiğim bir cümleyle başlayalım, bir daha asla bu köşede yer almayacağına söz veriyorum: polisiye romanlara çok sık uygulanan “türün ötesine geçmek”. Bunun anlamı, bir kategori olarak polisiye kurgunun yeniden icat edilmesi ve yeniden yorumlanması, daha önce olmadığı yerde kaliteli nesir için, bir yazarın gelip onu en kötü içgüdülerinden kurtarması için yalvarmasıdır.

Saçmalık. Türün kaydedilmesine gerek yoktur. Akıllı, keskin ve sonsuz yaratıcı, eğlenceye ve kaçışa ihtiyaç duyan okuyucular için bir kurtuluş.

Her zaman hedefim olan geniş çapta okumak, bu yıl beni harika bir gizemler dizisiyle tanıştırdı. İşte öne çıkanlar.

En İyi Başlangıçlar

Eli Cranor’u incelediğimde ZOR BİLMİYORUM Mart ayında onu “2022’nin en iyi çıkışlarından biri” olarak adlandırdım ve fikrim değişmedi. Cranor’un düzyazısının kaba gaddarlığı, romanın bir lise futbol takımını, eziyet çeken koçunu ve ne pahasına olursa olsun sürekli kazanmayı talep eden kasabayı incelemesiyle mükemmel bir uyum içindedir. “Don’t Know Tough”, Güney kırsal geleneğinde şüphe götürmez bir şekilde kara filmdir: gaddar ve cesur, korkunç seçimler ve daha da korkunç sonuçlarla dolu bir kazan. Cranor’un bunun üstesinden nasıl geleceğini hayal bile edemiyorum.

Bu yıl yayınlanan bir dizi soygun ve dolandırıcılık romanı, daha geniş sosyoekonomik ve ırksal adaletsizlikle boğuşuyordu. Bunların en iyisi ve en eğlencelisi Grace D. Li’nin ilk çıkışıydı. BİR HIRSIZIN PORTRESİ,Yerinden edilmenin, göz ardı edilmenin ve hafife alınmanın ne anlama geldiğine dair katmanlı bir incelemeye karşı heyecan verici uluslararası antika soygunlarını yan yana getiren bir kitap.

En İyi Bağımsızlar

GERÇEK KOLAY,
Marie Rutkoski tarafından yazılan, bir striptiz kulübü ve orada dans eden kadınlar etrafında dönen, düşünceli, karakter odaklı bir gizem. Basmakalıp kalıplara asla düşmez. Bir dansçı, “İnsanların bir striptizcinin çılgın bir fahişe olması gerektiğini düşünmesi onu sabırsızlaştırıyor, tıpkı hiçbir iyi kadının pratik nedenlerle kıyafetlerini çıkarmadığı gibi,” diye düşünüyor bir dansçı. Dedektifler, dansçılar, aile üyeleri ve kulüp müdavimleri arasında birden fazla bakış açısı kayması ile bu zorlu bir anlatı, ancak standart suç mecazlarını ustaca tersine çeviren bir anlatı.

Yokluk ve kayıp Tyrell Johnson’ın içine işliyor KAYIP KRALLAR roman boyunca beni birçok kez şaşırtan ve harekete geçiren bir şekilde. Jeannie King’in babasının ve ikiz erkek kardeşinin aniden ortadan kaybolmasının duyduğu ıstırap, hayatının her alanını etkiliyor – bu yüzden gerçeği keşfetme olasılığı onun varlığını paramparça etmekle tehdit ediyor. Bükülmelerin psikolojik olarak nasıl doğru hissettirdiğini, gömülü travmanın her zaman yeniden yüzeye çıkma, hasar verme ve ardından yaraları delme biçiminin bir yansımasını sevdim.

Chuck Hogan tek başına bir roman yazmayalı o kadar uzun zaman oldu ki, GANGLAND Çıktım, ne yapıyorsam bir kenara bırakıp okumaya başladım ve bitirene kadar da durmadım. Şimdi Hogan’ın favorim olan 1970’lerde geçen bu roman, Tony Accardo ve Sam Giancana (cinayeti çözülmeden kalan) gibi Chicago gangsterlerinin etrafında dönüyor. Oluşturulmuş ve bozulmuş bağlılıkların ustaca bir portresi.

Kariyerinde iki roman olan Wanda M. Morris, suç türünde en büyük risk alan kişiler arasında yer aldı. HER YERDE ÇALIŞIRSIN okuyucuyu medeni haklar hareketinin tüm hızıyla devam ettiği 1964 Mississippi’ye götürüyor. Marigold ve Violet Richards, ilk başta kendilerine verilen İyi Kız ve Kötü Kız rollerinde sıkışıp kalan kız kardeşlerdir, ancak daha sonra her biri cesaretlerini test eden ve onları hayal bile edemeyecekleri kadar büyük tehlikeye atan bir dizi seçim yaparlar.

Bir Serinin En İyisi

Robyn Gigl’in savunma avukatı Erin McCabe’yi tanıtan ilk albümü “By Way of Sorrow”dan çok etkilendim, ancak Gigl’in ikinci çıkışı, HAYATA GEÇENİN SUÇLUĞU , daha da iyi. Çığır açan bir dizi – Erin bir trans, polisiye kurgudaki değerli birkaç kişiden biri – şimdi kesin bir dizi haline geliyor. Gigl, özellikle jilet keskinliğinde, zorla okunabilir mahkeme salonu sahneleri yazma konusunda yeteneklidir, bu birçok yasal gerilim yazarını batıran bir şeydir.

Hiçbir şey beni Rosalie Knecht’in yeni bir Vera Kelly gizeminin gelişinden daha fazla memnun etmedi. Ne yazık ki, daha fazla olmayacak, ama VERA KELLY KAYIP BULUNDU üçlemeyi mümkün olan en üst düzeyde bitirir. Stonewall’dan iki yıl sonra 1971’de açılır. Kız arkadaşı Max ortadan kaybolunca Vera, özel dedektiflik becerilerini ortaya koyarak her türlü sırrı ve trajediyi gün yüzüne çıkarır. Hâlâ bir satır aklımdan çıkmıyor: “Gizem alışkanlığı edinmiştik ve şimdi onu nasıl bırakacağımızı bilmiyorduk.

Birkaç yıldır Stephen Spotswood’un Pentecost ve Parker gizemleri hakkında çılgınca konuşuyorum; tüm okuma keyfi düğmelerime basıyorlar. KAN İLE YAPILAN SIRLAR,1940’larda geçen bu özel dedektif serisinin üçüncü kitabı, ilk ikisinden daha akıllı, daha keskin ve daha şaşırtıcı.

En İyi Genel

Danya Kukafka’nın kitabını okudum. BİR İNFAZLA İLGİLİ NOTLAR Ocak ayında çıkmasından kısa bir süre önce. O zaman bile favorilerim arasında yer alacağını biliyordum ama yılın en iyi gizemi için benim seçimim bu çünkü basitçe söylemek gerekirse, her gün düşünüyorum. Kukafka, bir katilin yörüngesinde dönen kadınların seslerini ön plana çıkarırken, seri katil gerilim filmlerinin senaryosunu tersine çeviriyor;

One More: Kurgusal Olmayan Türde En İyi

Suç kurgu, Martin Edwards’a sahip olduğu için kutsanmıştır. O bir romancı; antolojileri düzenler; ve İngiliz Kütüphanesi’nin yeniden yayınlanan suç klasikleri serisini denetliyor. Julian Symons’ın temel eseri “Kanlı Cinayet”e (1972) saygı duruşunda bulunacak ve onun yerini alacak türden beşikten mezara (deyim yerindeyse) bir özet yazmaya ikna edilebilecek çok az kişi vardır, ancak Edwards bunu gerçekten de SUÇ HAYATI.Her zeki gizem okuyucusunun kitaplığının bir parçası olmalıdır.